הרמטכ"ל גנץ באושוויץ: "ישראל היא הערובה לכך שהשואה לא תשוב"

מי שעומד בראש משלחת צה"ל למחנה ההשמדה אושוויץ היום הוא לא אחר מהחייל מספר 1 רא"ל בני גנץ שאמו ניצולת שואה. גנץ הוביל את החיילים לתוך המחנה, ובסיום הטקס כתב בספר האורחים: "אי אפשר להבין ואי אפשר לגשר על הפער שבין השקט שמסביב - לזוועה שהתרחשה לה בין צריפי המחנה ובתוכם"

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, שאמו ניצולת שואה, עומד השנה בראש משלחת צה"ל לפולין והשתתף בטקס הזיכרון המיוחד במחנה ההשמדה אושוויץ. גנץ כתב בספר האורחים של מחנה ההשמדה לאחר הטקס כי "ביום קר אך בהיר אי אפשר להבין ואי אפשר לגשר על הפער שבין השקט שמסביב - לזוועה שהתרחשה לה בין צריפי המחנה ובתוכם. זוועה בלתי נתפסת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גנץ השווה בין המצב אז להיום, וכתב כי "מדינת ישראל היא המבטח לאי הישנותה של זוועה שכזו, וצה"ל הוא חומת המגן של הבית הלאומי - מקום מבטחים לכל העם היהודי". כבן לניצולת שואה כתב הוסיף הרמטכ"ל - "אני גאה לעמוד בראש הצבא ובראש המשלחת המבקשת בצנעה רבה, בכאב ובהרכנת ראש לזכר הנספים ומתוך כבוד לשורדים, לשאת באחריות ללימוד לקחי העבר ולהבטחת ביטחון העתיד".

הרמטכ"ל עם נחיתתו בפולין, היום (דו"צ)

הרמטכ"ל התקבל בטקס של צבא פולין בשדה התעופה בקרקוב ובהמשך ביקר באתרי זיכרון, ביניהם בירקנאו ופודגוז'ה. בסיורים שערך במחנות ההשמדה אושוויץ ובירקנאו הצטרפה אל המשלחת בראשות הרמטכ"ל משלחת "עדים במדים" של צה"ל, בפיקודו של תת-אלוף רוני נומה.

למשלחת זו הצטרפו הורים שכולים, נכה צה"ל וכן 'עד משלחת', ניצול שואה ששיתף את הרמטכ"ל וחברי המשלחת בסיפור חייו. מחר, יוביל גנץ, את "מצעד החיים" בהשתתפות כעשרת אלפים משתתפים מרחבי העולם. זהו "מצעד החיים" הראשון אשר בראשו עומד רמטכ"ל נוכחי.