ועדה תפצה את עובדי הגרעין שחלו

ועדה ציבורית שהוקמה על ידי שרת המשפטים ציפי לבני תמליץ לממשלה על הסדר מיוחד לפיצוי עובדים במרכזי הוועדה לאנרגיה אטומית שחלו במחלות ממאירות. הוועדה, בראשות שופט ביהמ"ש העליון בדימוס אליעזר ריבלין, לא תדרוש מהעובדים להוכיח קשר סיבתי בין חשיפה לבין המחלה

העובדים יקבלו פיצוי? הכור בדימונה (רויטרס)

שרת המשפטים ציפי לבני מינתה ועדה ציבורית שתפקידה יהיה להמליץ לממשלה על הסדר מיוחד לפיצוי לעובדים במרכזי הוועדה לאנרגיה אטומית (הוא"א), שחלו במחלה ממארת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי משרד המשפטים, סקרי תחלואה שנערכו ביחס למחלות ממאירות הוכיחו כי שיעור התחלואה בקרוב עובדי הוא"א לא עולה על שיעור התחלואה באוכלוסייה היהודית במדינה. עם זאת, בשנים האחרונות התנהלו בבתי המשפט הליכים בתביעות עובדי הוא"א, וממשרד המשפטים נמסר כי "התברר שניהול המשפטים יהיה כרוך בהעלאת סוגיות ייחודיות ורגישות, הנוגעות גם לאינטרסים חיוניים של המדינה".

על רקע זה המליץ ראש הוועדה לאנרגיה אטומית לבחון אפשרות לגיבוש מודל מיוחד לעובדי הוא"א גם במקרים בהם לא בהכרח מוכח קשר סיבתי משפטי בין החשיפה לתחלואה. המודל מבוסס על מקרים אחרים בעולם, בהם קיימים הסדרים מיוחדים של על בסיס אשם, לפיצוי של עובדים במרכזים גרעיניים שחלו במחלה ממארת וזאת מחוץ לכותלי בית המשפט וגם כאשר הדין לא הכיר בהכרח בעילה לפיצוי.

הוועדה, בראשות שופט ביהמ"ש העליון בדימוס אליעזר ריבלין, מונה שישה חברים, בהם נשיאת אוניברסיטת בן גוריון פרופ' רבה כרמי וד"ר ניר פלד, מומחה ברפואה פנימית ואונקולוגית ריאות.

ההסדר שתציע הוועדה יהיה הסדר וולנטרי, שיעמיד לרשות העובדים ומשפחותיהם שיבחרו במנגנון מיוחד ומהיר זה, מסלול חילופי לקבלת פיצוי, על פני קיום הליך משפטי. הוועדה התבקשה להגיש את המלצותיה לממשלה בתוך שנה מתחילת עבודתה - עד אמצע שנת 2014 על פי ההערכה.