שקט מתעתע בגבול הצפון: לצד המטיילים נערכים בצה"ל לתרחיש מלחמה

גבול מצרים מתוח, מעזה משוגרת מדי פעם רקטה, גם מסוריה יש ירי, ורק בגבול שהיה פעם הסוער ביותר מול לבנון שקט. שבע שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה כח ההרתעה עובד. אבל לצד עשרות אלפי המטיילים והנופים הפסטורליים ברור לכולם שהשקט הזה יכול להיגמר בכל רגע. כך נערך צה"ל בגבול הצפוני

לא הרחק מהמקום בו המטיילים נהנים מפינת החמד הצפון מערבית של המדינה, מתקיים עולם אחר. חיילים מתרוצצים ומתאמנים מול גבול לבנון על תרחיש לא ממש דימיוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגזרה מאוד מתעתעת. יפה, ירוק, שקט, אבל אנחנו יודעים שבשנייה אחת הכול יכול להתהפך", מנפץ את האשליה מפקד גדוד לימן, סא"ל יוגב בר-ששת, "כל מה שאנחנו עושים פה זה בדיוק לשנייה הזאת". שם הקוד בגזרה למעבר ממצב של רגיעה למצב של מלחמה הוא: "מעבר מאפס למאה".

אותו מעבר, אותה שנייה גורלית ביקרה בגזרה לפני שבע שנים, כשהחיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב נחטפו ללבנון. "אנחנו לומדים מהעבר, משתמשים הרבה באירועים שקרו קודם, לומדים מתחקרים ומתרגלים אותם. אנחנו מתרגלים המון על הגדר", מוסיף סא"ל בר-ששת.

הפינה הצפון מזרחית - פסטורליה מתעתעת (חדשות 2)

בצד השני של הגבול יש שינויים, אבל חיזבאללה, ארגון הטרור שאמור להיות רק מצפון לליטני, נמצא ממש מתחת לאף. " פה ושם רואים סימנים של התחדשות, מבנים חדשים", מציין מפקד הגדוד, "בסך הכול אנחנו מברכים על בנייה והתחדשות בצד השני, זה מראה על נורמליות."

הוא מדגיש כי יחד עם זאת שומרים הכוחות על חשדנות. "אנחנו יודעים שיש פה מעורבות גדולה של חיזבאללה. אתה רואה לפעמים שני רועים על שתי כבשים, יחס לא הגיוני של רועים ועדרים. הם מגיעים לגבול, מצלמים את כוחותינו, מצלמים סיורים, מצלמים מוצבים. הם על הגדר, הם לא יצאו לחופש.