תחקיר צה"ל: ייבדק האם הירי החי על משליכי בקבוק התבערה היה מוצדק

אחד משני הפלסטינים שהשליכו בקבוק תבערה על עמדת צה"ל בשומרון ונורו אתמול למוות, נורה בגבו תוך כדי מרדף של החיילים אחריהם. בצה"ל יבדקו האם היה צורך לעשות שימוש באש חיה, אך מדגישים - החיילים פעלו על פי הוראות הפתיחה באש

פלסטינים משליכים בקבוק תבערה. ארכיון (רויטרס)

המתיחות בשטחים: בצה"ל ביצעו תחקיר ראשוני של התקרית בה נהרגו אתמול שני צעירים פלסטינים, בני 17 ו-18, שהשליכו בקבוק תבערה לעבר עמדת צה"ל ליד ההתנחלות עינב שבשומרון. הלוויותיהם התקיימו בצהריים. בצה"ל יבדקו האם היה ניתן להימנע מהירי החי ממנו נהרגו השניים בעת ההסתערות של כוח צה"ל, אך מדגישים - הלוחמים פעלו על פי הוראות הפתיחה באש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחקיר העלה שהפלסטינים השליכו בקבוק תבערה על עמדת פילבוקס שהייתה מאוישת בכוח מהגדוד החרדי נצח יהודה. כאמור, מהתחקיר עלה שהלוחמים פעלו על פי הוראות הפתיחה באש, אך תיבדק האפשרות שניתן היה להימנע מהירי החי; ההרוג השני - נורה בגבו. לפי התחקיר, עוד לפני האירוע זיהו החיילים ארבעה פלסטינים חמושים בבקבוקי תבערה. מפקד הכוח ולוחם נוסף יצאו מהעמדה, וכשהצליחו הפלסטינים להשליך בקבוק תבערה אחד - פתחו החיילים בירי.

אחד מהפלסטינים נהרג במקום, והחיילים רדפו אחר השלושה הנותרים. מהתחקיר עלה שהמרדף כלל ירי חי ואמצעים לפיזור הפגנות, ובמהלכו נהרג הפלסטיני השני. אדם שלישי נפצע קל, והרביעי נמלט.

גורם בכיר בפיקוד מרכז אמר כי "זו תקיפה מתוכננת על עמדה שהותקפה גם בעבר. הכוח נקלע לסכנה במהלך המרדף ולכן ביצע את הירי. האירוע נמשך מספר שניות ויש בידינו תיעוד של השתלשלות האירועים".

אבו מאזן: ישראל אחראית להסלמה

בחברון נערכה בצהריים הלווייתו של האסיר הביטחוני מייסרה אבו חמדייה, שמת לפני יומיים בבית חולים ישראלי בעקבות מחלת הסרטן. מהומות פרצו בכמה מוקדים בשטחים: באזור חברון עשרות פלסטינים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון ומבעירים צמיגים ברחובות. באזור שבו עובר מסע הלוויה נאספו כמאה פלסטינים שהחלו להתפרע ובמוקד אחר בעיר היו כ-50 נוספים. הם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות. 

באל ארוב התאספו 30 מפגינים שמיידים גם הם אבנים, ובצומת יצהר התאספו עוד כמאה. צעירים פלסטינים התפרעו גם באזור רמאללה, שם נפצע שוטר קל מאבנים שהושלכו לעברו.

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים היום ישראל באחריות למצב בשטחים. אבו מאזן צוטט ברשת אל ערביה אומר שישראל היא האחראית להסלמה בגדה המערבית. לקראת הלוויה אמר אבו מאזן לסוכנות הידיעות AFP כי "ההנהגה הפלסטינית מציבה את שחרור האסירים בראש סדר העדיפויות שלה. אנו נחושים להביא סוף לסבל שלהם".