דיווח: ישראל הקימה בית חולים שדה בגולן

אחרי שאתמול אזרח סורי מת מפצעיו בבית החולים בנהריה, הבוקר מתפרסם דיווח כי ישראל הקימה בית חולים שדה סמוך לגבול בגולן. ככל הנראה בית החולים הארעי הוקם במטרה לטפל בפצועים הסורים סמוך לגבול ולהחזירם באופן מיידי למדינתם. בחודש האחרון טופלו בישראל 11 אזרחים סורים

גבול ישראל-סוריה, ארכיון (רויטרס)

בצל החששות מזליגת הלחימה בסוריה לישראל, נראה שהזליגה האמיתית היא דווקא זו של החולים, בשבועות האחרונים נרשמו מספר מקרים של פצועים בקרבות ממלחמת האזרחים בסוריה שהועברו לטיפול בישראל, רובם אושפזו וטופלו בבית החולים רבקה זיו בצפת. כעת, כדי לתת מענה הולם יותר לבעיה הזו, הוקם בית חולים שדה במוצב צה"ל שבצפון רמת הגולן - כך מדווח הבוקר עיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, במוצב 105 שבגולן הקימו כוחות צה"ל בית חולים ארעי, שם ניתן יהיה להעניק טיפול ראשוני לסורים שהורשו לחצות את הגבול בשל צורך רפואי. המטרה היא, ככל הנראה, לנסות להשלים את הטיפול בבית החולים שעל הגבול ורק במקרים קשים, להעביר את הפצועים לבתי החולים בצפון הארץ. יש לציין כי להקמת בית חולים שדה דרושים כמאתיים חיילים לפחות, ואילו במתקן שהוקם בגולן קטן בהרבה ואמור לתת מענה מיידי שבסופו יועברו המטופלים בחזרה לסוריה.

מדובר צה"ל נמסר הבוקר כי "בתקופה האחרונה צה"ל טיפל במספר נפגעים סוריים שהגיעו לגדר המערכת ברמת הגולן, משיקולים הומניטריים ובאופן נקודתי בלבד". בצבא ביקשו להדגיש עוד כי "אין שינוי במדיניות צה"ל, וכוחות צה"ל ערוכים לאורך הגבול במטרה למנוע כל אפשרות של פגיעה בריבונות הישראלית".

אתמול הוכנסו בפעם השלישית, שני אזרחים סורים לשטח ישראל והועברו לטיפול בבית החולים בנהריה. מותו של אחד מהם נקבע בבית החולים, והשני אושפז במצב קשה. בחודש האחרון טופלו בישראל 11 אזרחים סורים.

בפעמים הקודמות בהן פונו פצועים סורים לשטח ישראל, הפינוי התאפשר רק לאחר קבלת אישור מהרמטכ"ל בני גנץ לביצוע המהלך. בצה"ל הסבירו אז כי ההחלטות נבעות משיקולים הומניטאריים וכי אין שינוי במדיניות צה"ל באזור הגבול הסורי.

האו"ם: דאגה עמוקה מהמצב בגבול הגולן

מועצת הביטחון של האו"ם הביעה בהודעה שפרסמה אתמול "דאגה עמוקה" מנוכחותם של כוחות צבא סוריים וכוחות מורדים באזור המפורז ברמת הגולן. מועצת הביטחון הדגישה שהאחריות לביטחונם של אנשי אונדו"ף, ארגון האו"ם שמוצב ברמת הגולן, היא של משטר אסד בלבד וכי עליו "לכבד את זכויות חיילי האו"ם ואת חסינותם ולהבטיח שלא ייפגעו".

בתחילת השבוע נפגע סיור צה"ל מירי שבוצע לעברו מכיוון מוצב סורי בדרום רמת הגולן. הכוח הישראלי איתר את העמדה ממנה בוצע הירי והגיב בירי טיל כבד שהשמיד את העמדה. לא היו נפגעים בצד הישראלי, אך מספר סורים נפגעו.