השר יעלון: "צה"ל יגיב על כל תקרית ירי מכיוון סוריה"

שר הביטחון עוד לא סגר שבוע במשרד וכבר נאלץ להתמודד עם מבחן ראשון בדמות שתי תקריות אש חמורות ברמת הגולן. הבוקר הוא מבהיר כי צה"ל ישיב באש לכל ירי מהצד הסורי. "לא נאפשר פגיעה בריבונות ישראל", הצהיר יעלון

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מתייחס לראשונה לאירועי הירי ברמת הגולן אמש והבוקר. השר יעלון נאלץ למעשה להתמודד מול המבחן הראשון בקדנציה שלו, ומצהיר כי ישראל לא תשיב באש לכל ירי שכזה. "כל הפרה של ריבונות וירי מסוריה יענו באופן מיידי בשיתוק מקורת האש כאשר מזהים אותם", מבהיר שר הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו רואים את המשטר הסורי כאחראי לכל הפרת ריבונות שכזו - לא נאפשר לצבא הסורי או לכל גורם אחר להפר את ריבונות ישראל, אם זה בירי או בכל אמצעי אחר", כך יעלון.

אזור התקרית, הבוקר (גיא ורון)

דברי השר באים כתגובה לתקרית הירי בגולן הבוקר, כאשר מוצב סורי הסמוך לגדר הגבול פתח באש לעבר סיור צה"ל בדרום הרמה. כוח צה"ל איתר את העמדה ממנה בוצע הירי והגיב בירי טיל כבד שהשמיד את העמדה. לא היו נפגעים בצד הישראלי, אך נראה שכמה סורים נפגעו.

"תזכורת למצב נפיץ". הרמטכ"ל גנץ (חדשות 2)
גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס היום לתקרית הירי, במהלך ביקור עם הנשיא פרס בחטמ"ר בנימין: "ראינו תזכורת לא פשוטה למציאות הנפיצה לאורך הגבול עם סוריה", אמר. "הירי לעבר כוח צה"ל הבוקר היה בו כדי לסכן את כוחותינו, לכן נאלצנו לתקוף והשמדנו את העמדה שממנה ירו". לסיכום הבהיר גנץ כי "צה"ל נערך לכל התפתחות בגזרה זו".

כוח צה"ל שסייר באזור תל פארס בדרום רמת הגולן ספג הבוקר ירי מנשק קל מעמדה סורית. האירוע הזה הצטרף לירי נוסף שבוצע אמש, אז זיהו בצה"ל צרור יריות שנורה מכיוון הצד הסורי של רמת הגולן ופגע ברכבי סיור שנעו על גדר הגבול במרכז רמת הגולן. בשני המקרים נראה שהירי לא היה מכוון, ובכל זאת, לאחר שבוצע ירי שני בתוך יממה לשטח ישראל הוחלט בצה"ל להשיב באש.

מדובר בירי טיל כבד שהביא להשמדת העמדה, וככל הנראה לנפגעים בצד הסורי. בשתי התקריות לא היו עם זאת נפגעים ישראלים.

ההידרדרות בסוריה מחריפה ומשפיעה על ישראל

ראש הממשלה נתניהו וראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור הודו בסוף השבוע כי הידרדרות המצב בסוריה ואיבוד השליטה באסד על המצב בארצו היו השיקול המכריע שהביא את נתניהו להתנצל בפני ארדואן ולהביא לסיום הסכסוך הארוך עם טורקיה שגובלת גם היא בסוריה.

לפני כחודש, ואחרי שקט יחסי שנשמר בתקופה האחרונה בגבול ישראל-סוריה, שוב זלגה הלחימה בין המורדים לכוחות אסד לשטח ישראל. פצצת מרגמה שנורתה מסוריה נפלה סמוך ליישוב אלוני הבשן בצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

כוחות צבא ומשטרה הוזעקו למקום לאחר שתושבים דיווחו כי שמעו קולות של נפילת פצצת מרגמה. בתום סריקות נרחבות אותרה הפצצה ונוטרלה. "הבוקר זיהו שני תושבים עשן שעולה מחוץ ליישוב, הם דיווחו את זה לצבא שהגיע לשטח והחל בסריקות, זה המצב אצלנו כרגע", סיפר אורי קלנר, סגן ראש המועצה האזורית "גולן" בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אנחנו לא מקבלים את זה שמלחמת אזרחים זולגת בצורה כלשהי אלינו".

סגן ראש המועצה הסביר כי אין הנחיות חדשות לתושבים בעקבות הירי שחצה את הגבול. "כמועצה וכאזור אנחנו ערוכים ומוכנים לחלוטין לשינויים החלים באזור".