תחקיר "דר שפיגל" חושף: בן זיגייר ניסה לחדור לאירן

גילויים חדשים בפרשת האסיר X שהסעירה את המדינה נחשפים: תחקיר "דר שפיגל" הגרמני מעלה שזיגייר נשלח לאירופה כדי לחדור לאירן, ולאחר שכשל, יצר קשר באופן עצמאי עם סייען חיזבאללה כדי 'לפצות' על הכישלון ולהוכיח את עצמו. הוא נתפס, הסתבך - וסיים את חייו בתא הכלא

כשל - ויצר קשר עם סייען חיזבאללה? זיגייר (רשת ABC)

כחודשיים לאחר שהתפוצצה פרשת האסיר X שהסעירה את המדינה, חושף תחקיר "דר שפיגל" הגרמני פרטים חדשים על בן זיגייר ומדוע התאבד בתא הכלא: על פי התחקיר, זיגייר נשלח לאירופה במטרה לחדור לאירן, ולאחר שנכשל - הוחזר לארץ, ניסה לגייס סייען של חיזבאללה - והסתבך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מממצאי התחקיר שיפורסם הבוקר בשבועון הגרמני ונחשפו הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות" עולה כי זיגייר נשלח על ידי המוסד לאירופה על מנת לחדור לחברות שהיו להן קשרי מסחר עם אירן. זיגייר תכהן להשתמש בקשרים הללו על מנת ליצור קשר עם גורמים ברפובליקה האיסלמית - וכך לחדור אליה.

כבר לפני כחודש חשף העיתון הבריטי "גרדיאן" את התחקיר שערך העיתונאי האוסטרלי ג'ייסון קאטסוקיס, שגילה שבן זיגייר מועסק על ידי המוסד וכי היה לו קשר עם חברת קש שפעלה במכירת מוצרי אלקטרוניקה לאירן באירופה.

מנכ"ל אחת החברות שסחרו עם האירנים סיפר שזיגייר התקבל לעבודה כמנהל חשבונות למרות שלא היה לו כל ניסיון קודם ולאחר שרכש את המיומנויות הנדרשות תוך זמן קצר. בהמשך מונה לאחראי על הקשר הישיר עם לקוחות, אבל פוטר מעבודתו עקב חוסר מוטיבציה.

עקב כך ש'לא סיפק את הסחורה', הוחזר זיגייר לישראל וכעבור כמה שנים יצא ללימודים באוסטרליה, במקביל להמשך שירותו במוסד. לקראת סוף 2008 הגיע למוסד בו למד זיגייר מידע שטען שהוא איש מוסד - וכי ארגון החיזבאללה יודע על כך. מתחקיר המוסד עולה שזיגייר עצמו היה הגורם לדליפת המידע לאחר ש'התרברב' שהוא סוכן של הארגון.

זיגייר ניסה לגייס סייען של חיזבאללה למוסד

לאחר הגילוי אודותיו, נקרא זיגייר לבירור בהול בישראל. כתוצאה מהחקירה התברר שהאסיר X יזם מבצע ללא ידיעת הממונים עליו ויצר קשר עם סייען של חיזבאללה באחת ממדינות הבלקן, אותו ניסה לגייס למוסד. זיגייר עשה זאת מתוך רצון 'להוכיח' את עצמו לאחר שהוחזר לארץ וכשל באירופה.

אלא שאותו סייען התברר כ'מקצועי' הרבה יותר מזיגייר ובמקום למסור לו מידע, הצליח להוציא ממנו מידע בעצמו. אותו מידע סייע לכוחות הביטחון הלבנוניים לזהות שניים מבין רבים שנעצרו לפני כ-4 שנים בחשד לשיתוף פעולה עם ישראל.