רכבי סיור של צה"ל ברמת הגולן נפגעו מאש שנורתה מסוריה

המתיחות מול סוריה עולה הערב מדרגה נוספת: אחרי פצצות המרגמה שנחתו והתפוצצו ביישובי הגולן בחודשים האחרונים, לראשונה נפגעו רכבי סיור של צה"ל מאש חיה שנורתה מעברו השני של הגבול. לא היו נפגעים. צה"ל: "האירוע בבדיקה"

אילוסטרציה: מתיחות בגולן, ארכיון (רויטרס)

אירוע ירי חמור בגבול הצפון. לראשונה נפתחה אש חיה מרמת הגולן הסורית אל עבר חיילי צה"ל שנעו ליד תל פארס שבמרכז הרמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצה"ל זיהו את צרור היריות שנורה מכיוון הצד הסורי של רמת הגולן ופגע ברכבי סיור שנעו על גדר הגבול במרכז רמת הגולן, לא היו נפגעים באירוע הזה. עדיין לא ברור אם הירי היה מכוון, או שבדומה לנפילות פצצות המרגמה בשטח ישראל, גם הפעם בזליגה של מלחמת האזרחים שוב אל השטח הישראלי.

רק היום הסבירו ראש הממשלה נתניהו וראש המטה לביטחון לאומי יעקב עמידרור כי התדרדרות המצב בסוריה ואיבוד השליטה באסד על המצב בארצו היו השיקול המכריע שהביא את נתניהו להתנצל בפני ארדואן ולהביא לסיום הסכסוך הארוך עם טורקיה שגובלת גם היא בסוריה.

לפני כחודש, ואחרי שקט יחסי שנשמר בתקופה האחרונה בגבול ישראל-סוריה, שוב זלגה הלחימה בין המורדים לכוחות אסד לשטח ישראל. פצצת מרגמה שנורתה מסוריה נפלה סמוך ליישוב אלוני הבשן בצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

כוחות צבא ומשטרה הוזעקו למקום לאחר שתושבים דיווחו כי שמעו קולות של נפילת פצצת מרגמה. בתום סריקות נרחבות אותרה הפצצה ונוטרלה. "הבוקר זיהו שני תושבים עשן שעולה מחוץ ליישוב, הם דיווחו את זה לצבא שהגיע לשטח והחל בסריקות, זה המצב אצלנו כרגע", סיפר אורי קלנר, סגן ראש המועצה האזורית "גולן" בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אנחנו לא מקבלים את זה שמלחמת אזרחים זולגת בצורה כלשהי אלינו".

סגן ראש המועצה הסביר כי אין הנחיות חדשות לתושבים בעקבות הירי שחצה את הגבול. "כמועצה וכאזור אנחנו ערוכים ומוכנים לחלוטין לשינויים החלים באזור".

בנובמבר: צה"ל שיגר טיל לסוריה בתגובה לירי פצמ"ר

הלילה, שוחררו מבית החולים זיו בצפת שישה מתוך שבעת הסורים שנפצעו ופונו בשבוע שעבר לקבלת טיפול רפואי בישראל. מדובר צה"ל נמסר הבוקר כי פצוע נוסף נותר מאושפז בבית החולים במצב קשה.

כוחות הביטחון בסריקות ביישוב, בחודש שעבר (גיא ורון)

זו לא הפעם הראשונה שבה נוחתת בישראל פצצת מרגמה שנורתה מסוריה, בעקבות הסכסוך הפנימי במדינה. בחודש נובמבר האחרון, לראשונה מאז מלחמת יום כיפור, ביצע צה"ל ירי לשטח סוריה - בתגובה לנפילת פצצת מרגמה בצפון הגולן. כוח צה"ל שיגר טיל מונחה מסוג "תמוז" לעבר סוללה של צבא סוריה שביצעה את ירי הפצמ"ר.

במקביל, העבירה ישראל אז מחאה רשמית לאו"ם שלפיה לא תמשיך להבליג על ירי מסוריה לשטחה. מדובר צה"ל נמסר כי לא היו נפגעים באירוע וכי "ירי נוסף יגרור תגובה נמרצת".