ראש אמ"ן: "אסד עושה הכנות מתקדמות לשימוש בנשק כימי"

חלק נכבד מנאומו של ראש אמ"ן הבוקר בכנס הרצליה שהתקיים במרכז הבינתחומי התייחס למלחמת האזרחים בסוריה, ולקשריו של נשיא סוריה אסד עם אירן וחיזבאללה. לדבריו, אסד מתקדם בהכנותיו לשימוש בנשק כימי, אם כי הוא לא נתן עדיין פקודה להשתמש בו

"בשורה התחתונה - סוריה היא מדינה מתפוררת", אמר הבוקר ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי בנאומו בכנס הרצליה כשהתייחס למלחמת האזרחים במדינה. "היא מתפוררת בכל הפרמטרים: משילות, מוסדות, צבא ותשתיות. זה לא אומר שסוריה לא תוכל לאסוף את עצמה, אבל המשטר מנסה להיאבק ולשרוד". את הנאום העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאומו טען כוכבי כי סוריה היא כבר אינה מדינה אחת שלמה. "צריך לדבר על מדינת אסד ומדינת המורדים", הוא הסביר. "לדוגמה, 11 מתוך 17 מעברי הגבול של סוריה נמצאים בידי המורדים. זה אומר זרימת פליטים, זרימת אמל"ח, זרימת ציוד וגם זרימת כוחות ג'יהאד".

"אירן וחיזבאללה מבינים שגורלו של אסד נגזר"

במהלך הרצאתו הבהיר ראש אגף המודיעין כי "אסד מחריף את הצעדים העיקריים שלו. הוא עושה הכנות מתקדמות לשימוש בנשק כימי, אם כי הוא עדיין לא נתן פקודה להשתמש בו". לדבריו, אירן וחיזבאללה עושים הכל כדי לשמור על שלטונו של אסד. "לאירן יש כמה אינטרסים", הוא הרחיב, "האינטרס הראשון הוא לא לאבד בת ברית, האינטרס השני הוא לא לאבד משענת אסטרטגית היכולה להפעיל אש על ישראל והאינטרס השלישי הוא לא לאבד קשר עם חיזבאללה".

עם זאת, כוכבי הדגיש כי "אירן וחיזבאללה מבינים שגורלו של אסד נגזר, ולכן הם מתכוננים ליום שאחרי". ההכנה היא צבא עממי שהוקם על ידי אירן וחיזבאללה בסוריה, צבא שצפוי להיות בגדר "הנהגה שתוכל להתחרות בהנהגה הסורית שתקום אחרי נפילתו של אסד", אמר כוכבי.

מוקדם יותר השבוע נאם בכנס הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ על אתגרי הביטחון הלאומי של ישראל. "אנחנו צריכים להשתנות", אמר גנץ על צה"ל, "אבל צריך לעשות את זה באחריות. אנחנו צריכים לטפל הן בתפיסות הפעולה שלנו, הן ביכולות הלחימה שלנו, והן בארגון הצבאי כולו".