תחקיר תאונת המסוק: הרוטור האחורי התנתק

ממצאים ראשונים של חקירת התאונה בה נהרגו נעם רון וארז פלקסר ז"ל מעלים כי כשל טכני הוא שגרם להתרסקות המסוק. על פי הממצאים הרוטור האחורי של המסור התנתק מזנב המסוק וכעת מנסים לגלות את הרכיב שגרם לתקלה. גורם צבאי אמר לחדשות 2 כי "כבר שנים שיש בעיות ברוטור, הטייסים מתורגלים לזה בהתאם"

בשעות אחר הצהריים הסתיים שלב פינוי הריסות המסוק שהתרסק וגרם למותם של שני טייסי חיל האוויר נעם רון וארז פלקסר. מחקירה ראשונית עולה שכשל טכני הוא שגרם לתאונה. על פי הממצאים בשטח הרוטור האחורי התנתק מזנב המסוק וכעת נבדק איזה רכיב כשל בזמן אמת וגרם לתאונה הקטלנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הבהיר היום גורם צבאי כי התקלה ברוטור מוכרת היטב בחיל האוויר. "כבר שנים שיש בעיות ברוטור, הטייסים מתורגלים לזה בהתאם", הסביר הגורם והוסיף: על פי אחת ההערכות הטייסים לא הודיעו למגדל על הפיקוח על התקלה בזמן שניסו ללא הצלחה לתקנה.

בריאיון לתכנית שש עם עודד בן עמי, אישר תת-אלוף גבי שחור שפיקד בעבר על בסיס פלמחים, כי ההשערה המובילה בחיל היא שמדובר בכשל מכני. "חיל האוויר מאוד זהיר בלקבוע מהר מדי מה קרה וממשיך לבדוק את כל האפשרויות - גם כאלה שנמצאות בסבירות נמוכה", הבהיר תא"ל שחור.

לדברי שחור, העובדה שהטייסים לא דיווחו על תקלה מעידה על כך שמדובר היה באירוע פתאומי אותו לא יכלו השניים לחזות ולהגיב אליו. "הדיווח הוא אינסטינקט ראשוני על פי חינוך רב שנים של הטייסים, בכל תקלה הדבר הראשון שיוצא החוצה הוא הדיווח עליה", הסביר שחור.

בחיל מעריכים כי בתוך ימים בודדים ניתן יהיה לדעת בסבירות גבוה מה באמת אירע ברגעים שקדמו להתרסקות. "זמן רב יותר ייקח עד שנדע את כל הפרטים", הבהיר תא"ל שחור. "צריך לדעת לא רק מה קרה אלא גם מה גרם לכך".

בני משפחותיהם של ההרוגים התקשו היום לקבל את רוע הגזרה. "אני ברגע מאוד כואב - עוד לא התעכל האסון. נעם היה איש כל כך מיוחד. הוא שירת את המולדת, עשה מילואים וכל כך חשש מהרגע שיפסיק לעשות מילואים", סיפרה לחדשות 2 אלה, אלמנתו של סגן-אלוף במילואים נעם רון (49) מאורנית. "הוא אהב מאוד את הארץ ולטייל, הוא מאוד אהב לעזור לאנשים והיה צנוע".

רון ז"ל הוא אב לשלוש בנות. אחת מהן נקראה על שם אחיו, אייל, גם הוא טייס מסוקים, שנהרג בתאונת סנפלינג בזמן טיול במדבר יהודה לפני כ-16 שנים. "הוא תרם הרבה מאוד לביטחון המדינה בפעילות מבצעית ענפה בלבנון, בעזה, ובמקומות אחרים עלומים", סיפר אחיו יוני. "הוא היה אח מאוד טוב ונדיב, והיה בינינו קשר קרוב". 

מכריו של רב-סרן ארז פלקסר (31) סיפרו לחדשות 2 באינטרנט על הנכונות הרבה שלו להשרת הוא לתרום. "זה ממש עצוב שככה אפשר ללכת, פתאום - בלי שום סיבה", אמר חברו. פלקסר למד גיאופיזיקה באוניברסיטת תל אביב והיה אמור להמשיך לתואר שני בפיזיקה במסלול דוקטורט. הוא היה בפרויקט המצטיינים של האוניברסיטה. הוא הותיר אחריו אישה, מירב וילד, אורי, בן ארבעה חודשים.

התרסקות המסוק בדרום - סיקור מלא:

2 טייסים נהרגו בהתרסקות מסוק

מסוקי הקוברה: 4 התרסקויות במהלך השנים

"הערכה" התאונה נבעה מכשל טכני"