צה"ל נגד "כוכבת הכדורגל לנוער"

מיכל מתאמנת בשנים האחרונות בליגת הכדורגל בארה"ב - ולאחרונה קיבלה הצעה לשחק בליגת המכללות היוקרתית. למרות שהיא עומדת בקריטריונים, בצה"ל לא מאפשרים לה לדחות את הגיוס וגם ניסיונות ההתאחדות לכדורגל להפעיל לחץ לא צלחו - והיא תנטוש קריירה בינלאומית: "למה שמים לי רגליים?". ההכרעה: ביום רביעי הקרוב

"למה שמים לי רגליים?". מיכל בין (פייסבוק)

מיכל בין (18) היא אחת משחקניות הכדורגל לנוער הטובות בישראל, ולאחרונה הציעו לה לשחק בליגת המכללות היוקרתית בארה''ב. בשנה האחרונה שלה בתיכון בארה"ב, היא קיבלה הצעה מקולג' בקונטיקט ללמוד במשך 4 שנים ואז להתגייס לצה"ל באיחור, אך ברשויות הצבא לא מאפשרות לה קריירה בינלאומית ודחו את כל בקשותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באגף כוח האדם סירבו להעניק לה מעמד של "ספורטאי עילוי", על אף שהיא עומדת לטענתה בקריטריונים. "השחקנית מהווה חלק חשוב במערך נבחרות הנשים של ישראל. האפשרות לצאת לקולג', מהווה לא רק הזדמנות לקידום אישי עבורה, אלא עבור הענף כולו", נכתב במכתב שנשלח מההתאחדות לכדורגל לצה"ל - ולא זכה להתייחסות.

"לאחר מאמצים רבים של כל המקורבים אלי אשר ניסו לעזור לי בכל דרך אפשרית, תאריך הגיוס שלי נקבע לעוד חודש וחצי - 18 באפריל 2013", היא כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. היא גם כתבה מכתב לראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי שתאשר את הישארותה בקולג' - אך מכתב זה גם לא נענה. "חשוב לי מאוד להבהיר ולהדגיש כי כל חיי חונכתי על ידי הוריי לאהבת הארץ ותרומה למולדת. לא עולה בדעתי לא לשרת את שירות החובה החל עלי ואף יותר מכך, כאזרח שווה זכויות וחובות במדינת ישראל", היא הדגישה בין היתר במכתבה.

"למה אנו מופתעים שהספורט ברמה נמוכה?"

"בלי תמיכה של כל המערכות, הספורט שלנו לעולם לא יתפתח לרמות גבוהות יותר. הלוואי שיעריכו קצת יותר את הספורטאים שלנו", היא ציינה בקריאה נרגשת לחבריה בעמוד הפייסבוק שלה. "למה אני, כספורטאית שמוכנה ורוצה לשרת בצבא, לא יכולה לדחות את השירות הצבאי שלי על מנת להתפתח ברמות שלא קיימות בארץ? למה אנו מופתעים שהספורט בארץ ברמה כל כך נמוכה, אם הגופים העומדים בפני הספורטאים שמים להם רגליים במקום לתמוך בהם?".

"בהנחה וכדורגל המכללות לנשים בארה"ב הינו ברמה גבוהה יותר מהכדורגל בארץ, נראה כי מיכל עומדת בדרישות המיוחדות של המעמד אותו היא מבקשת ויש להתיר לה את דחיית השירות", אמר לחדשות 2 באינטרנט עו"ד בני קוזניץ, שמייצג שחקנים עם סיפורים דומים.

מדובר צה"ל נמסר כי "המלש"בית הוכרה למעמד ספורטאית מצטייינת ביולי 2012. הוחלט לדחות גיוסה לסוף השנתון על מנת לבחון בשנית מעמדה כ'מצטיינת יתרה', מעמד שמתיר דחיית גיוס. חשוב לציין כי מערכת הגיוס אינה קובעת מיהו מצטיין יתרה אלא מאשרת המלצות מנהל הספורט. ועדה לאישור המלצות המנהל תתקיים ביום רביעי הקרוב".