"הגאווה הטורקית מנעה חיפוש בחוף"

עם חשיפת חלק מהמסמכים המסווגים הנוגעים לאסון הצוללת דקר בשנת 1968, עולה כי הממשלה הטורקית סירבה לאפשר לחיל הים לחפש בחופיה. הסיבה: ההכנות לפלישה הטורקית לצפון קפריסין, שאירעה לבסוף ב-1974. עם זאת במשרד החוץ ציינו סיבה נוספת: "יתכן והטורקים נעלבו, זו סתם גאווה הנובעת מיומרנות"

הצוללת אח"י דקר יוצאת לים, 1968 (ארכיון המדינה)

45 שנים אחרי טביעת הדקר, מתברר כי ממשלת טורקיה סירבה לאפשר לכוחות צבא ישראליים לחפש אחר הצוללת הנעדרת באזור החוף הדרומי והמערבי של המדינה, ואמרו כי הצבא הטורקי מוכן לבצע את החיפושים. הסיבה: ההכנות של צבא טורקיה לפלישה לאי קפריסין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"דקר" נעלמה בחלקו המזרחי של הים התיכון, מדרום לחופי טורקיה. לאחר ההיעלמות, פנתה ישראל לטורקיה בבקשה לחפש אחר הצוללת באזור - והטורקים סירבו. "איננו גורסים שהסירוב בשל שיקולים מדיניים, הרי הטורקים הצטרפו כבר לחיפושים ואף פרסמו זאת ברבים", נכתב במברק מסווג של משרד החוץ שנשלח מאנקרה לראש הממשלה ולשר הביטחון.

לעיון בכל מסמכי הפרשה שהותרו לפרסום

"מדובר באזור רגיש בין טורקיה לקפריסין, אזור בו ריכזו לאחרונה כוחות אוויר, ים ויבשה לפלישה לקפריסין". בעת ההיעלמות, תחילת 1968, כבר התחוללה בקפריסין מלחמת אזרחים בין הקפריסאים היוונים לקפריסאים הטורקים, מלחמת אזרחים שאכן הביאה בסופו של דבר לפלישה צבאית טורקית לאי, בקיץ 1974, ויצירת מדינת חסות טורקית בצפון-מזרח האי.

עם זאת, במשרד החוץ כותבים כי יכול להיות שלא רק סיבות מדיניות מנעו את האישור הטורקי לחפש באזור החוף: "יתכן ונעלבו שלא הצענו פעולה משותפת כאילו שאין אנחנו סומכים עליהם. זו סתם גאווה טורקית הנובעת מיומרה שביכולתם לעשות זאת טוב מאיתנו".