החייל שירה למוות ברב מרצבך לא יועמד לדין

כשנה וחצי לאחר מותו הטרגי של הרב דן מרצבך ז"ל, שנורה בשוגג על ידי חייל שטעה בזיהוי, החליטה היום הפרקליטות הצבאית לסגור את תיק החקירה. הלוחם שירה ברב וכבר השתחרר מצה"ל לא יועמד לדין

הרב דן מרצבך ז"ל (חדשות 2)

הפרקליטות הצבאית החליטה היום לסגור את תיק חקירת מותו בשוגג של הרב דן מרצבך ז"ל, שנורה בנובמבר 2011 על ידי חייל שזיהה את רכבו כחשוד. הלוחם שירה ברב השתחרר כבר מצה"ל וכעת, עם סיום חקירת מצ"ח, הוחלט שלא להאשימו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר צה"ל נמסר כי "נסיבות מותו של הרב מרצבך נחקרו על ידי מצ"ח. ממצאי החקירה הועברו לעיון הפרקליטות הצבאית אשר בחנה את חומרי החקירה. לאחר בחינה מעמיקה הוחלט שלא לנקוט צעדים משפטיים נגד גורם צבאי כלשהו, אשר היה מעורב באירוע. זאת על בסיס חומר הראיות שנאסף במסגרת החקירה, אשר ממנו עלה, כי בעת האירוע חשו החיילים סכנה לחייהם".

גורם צבאי הוסיף כי "הסכנה שנשקפה לחיילים התבססה על התקרבותו המהירה של הרכב לעברם, העובדה שהרכב נחזה להיות רכב חשוד נוכח התרעות אשר קדמו לאירוע, ובשל העובדה כי לא נשמע להוראות הכוח לעצור".

הרב דן מרצבך, בן 55 מעתניאל ואב לחמישה, נהרג כאשר חיילים זיהו בשוגג רכב ישראלי כחשוד - ופתחו לעברו באש. בתקרית נפצעה גם אישה בינוני, וגבר נוסף קל. כל המעורבים בתקרית היו בדרכם לתפילה במערת המכפלה.

הרמטכ"ל הודה: המוות נגרם כתוצאה מטעות שלנו

מתחקיר צה"ל עלה, כי החייל שפתח באש לעבר רכבו של מרצבך פעל בניגוד לנהלים, כשלא פתח ב"נוהל מעצר חשוד" לפני שירה לעבר המכונית שבה נסע הרב ז"ל. באירוע נורו שמונה קליעים לעבר המכונית. ההערכה היא כי כוננות גבוהה וחשש מפני מחבלים היו ככל הנראה הסיבה לירי הקטלני.

יומיים לאחר מותו של הרב, אמרה בתו כי היא אינה כועסת על החייל שירה למוות באביה. "שמענו שהם לוקחים אחריות מלאה ושזאת הייתה טרגדיה נוראית של הצבא", אמרה רינה בן שבת, בתו של הרב מרצבך. "כרגע אנחנו רואים שהם לוקחים אחריות והם עומדים מאחורי הטעויות שלהם. אנחנו נשאר עם חורבן, לנו זה לא יעזור".

מספר ימים לאחר תקרית הירי, סיכם הרמטכ"ל גנץ את האירוע הקשה בפני ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ואמר: "ברור לנו כי המוות נגרם כתוצאה מטעות שלנו ולא של הרב. אנחנו מצרים על מותו".