עימותים בבילעין; פיאד פונה מהכפר

במהלך תהלוכה לציון שמונה שנים למחאות המתקיימות במקום, אירעו התנגשויות אלימות בין פעילי שמאל ומפגינים פלסטינים לבין כוחות צה"ל שהגיעו למקום על מנת להשיב את הסדר על כנו; ראש הממשלה הפלסטיני שנכח באירוע - פונה ממנו למקום מבטחים לאחר שהתעורר חשש שמא ייפגע מאדי הגז המדמיע ומהאבנים שהושלכו בין הצדדים

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, שנכח בתהלוכה לציון שמונה שנים למאבק בתוואי גדר ההפרדה שהתקיימה היום בכפר בילעין שממערב לרמאללה - פונה מהמקום על ידי מאבטיח לאחר ששאף גז מדמיע והחל להשתעל, במהלך עימותים שפרצו במקום בין מפגינים פלסטינים לחיילי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החל משעות הצהריים התקיימו בכפר הפלסטיני הפגנות המחאה המסורתיות שמתרחשות בכל צהרי יום שישי, כחלק מהמאבק נגד תוואי גדר ההפרדה, שעמדו הפעם בסימן הזדהות עם העצירים הפלסטינים ששובתים רעב בכלא הישראלי.

על פי הדיווח, ראש הממשלה הפלסטיני שצפה במתרחש, פונה עם תחילת המהומות למקום מבטחים, מחשש שייפגע מהאבנים שיודו על ידי המפגינים הפלסטינים וזאת לאחר שהספיק לשאוף מעט אדי גז מדמיע שפוזרו על ידי כוחות הביטחון במהלך העימותים שפרצו במקום.

קצין בכיר: "האלימות בשטחים נרגעת"

במהלך תדרוך לכתבים צבאיים, התייחס השבוע אחד מקציני צה"ל הבכירים בפיקוד המרכז לאירועים האחרונים ביהודה ושומרון. "הכותרות בעיתונים דרמטיות יותר מהמצב בשטח, אם כי החודשים האחרונים מתאפיינים באירועים משמעותיים יותר בהיקפי אלימות גבוהה", אמר.

הוא העריך, כי "גל האירועים לא הסתיים, אך העוצמה שראינו בסוף השבוע שעבר ובמהלך הימים האחרונים - ברגיעה משמעותית". הוא הסביר שהאירועים הקשורים לאסירים הפלסטינים נובעים מניסיון שלהם ל"דה-לגיטימציה ולחץ נגד המעצרים והמהלך לסיכול הטרור, שמבחינתנו מהווה מרכיב קריטי בהתמודדות מול טרור והפרות סדר בשטח".

היעד שהצבנו: בלי הרוגים

הקצין המשיך וציין, כי "בסך הכל עברנו את האירועים, שהתאפיינו באלימות - ללא הרוגים. זה היעד שהצבנו לעצמנו", והדגיש כי "יש מספר מצומצם של נפגעים, בעיקר במקומות בהם רמת האלימות גבוהה, כמו באירוע בקבר רחל, שם יידו רימונים מאולתרים ומטענים מאולתרים על כוחותינו. הכוחות בשטח תיפקדו היטב, כתוצאה ממודעות גבוהה לחשיבות של הימנעות מהרוגים".

ביחס להפרות הסדר, ציין הקצין הבכיר כי הכוחות שמתמודדים עם האירועים בשטח "מיומנים למשימות מהסוג הזה, לרבות כוחות חי"ר, מג"ב וגדס"ר גבעתי. הבלימה של הפרות סדר בהן השתתפו מאות פלסטינים - נעשתה בצורה טובה". על שיתוף הפעולה עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים אמר: "הם תורמים תרומה מסוימת להרגעת השטח, אין אובדן שליטה כללית".

הקצין הבכיר הדגיש כי בפיקוד המרכז נערכים לכל תרחיש: "אנחנו צופים רמת אירועים משמעותית גם בתקופה הקרובה. יש בפתחנו עוד אתגרים שעומדים על הפרק. נעשה כל מה שאפשר כדי לשמור על כך שהאירועים לא ייצאו משליטה ויתרחבו".