גורמים בצה"ל מעריכים: המהומות בשטחים ידעכו

כמה ימים לאחר פרוץ המהומות בשטחי הגדה במחאה על מצבם של האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, גורמים בצה"ל מעריכים: המהומות ידעכו, לווית העציר ג'רידאת הייתה השיא. אמש קיים רה"מ נתניהו סבב התייעצויות ביטחוניות בעקבות המצב ושקל לבצע מחוות לפלסטינים כדי להביא לרגיעה

המהומות בשטחים, אתמול (רויטרס)

השקט שאחרי הסערה? גורמי צבא בגזרת יהודה ושומרון העריכו כי גל המהומות של הימים האחרונים שפרץ בגדה צפוי לדעוך וכי הוא לא יוביל לאינתיפאדה שלישית - כך דווח הבוקר בעיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, לוחמי צה"ל המשרתים בגזרת יו"ש הונחו לנהוג באיפוק למרות ההפגנות הסוערות ברחבי הגדה. באוגדת איו"ש הייתה בימים האחרונים דריכות רבה, ובמיוחד אתמול, בזמן שהתקיים מסע הלוויה ההמוני של העציר הפלסטיני ערפאת ג'רידאת, שמת בכלא מגידו.

מסע הלוויה עצמו עבר בשקט יחסי, אולם אחריו התעמתו פלסטינים עם כוחות צה"ל בחברון, בטול כרם ומקומות נוספים בשטחים. הם יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים, השליכו בקבוקי תבערה ומטעני נפץ מאולתרים.

בתגובה לצעדי המחאה אלימים מצד המפגינים הפלסטינים, הורו המפקדים הבכירים לחיילי צה"ל שלא לנקוט בפעולות שעלולות להבעיר את השטח ולהפעיל רק אמצעים לפיזור הפגנות. צעד זה התברר בסופו של דבר ככזה שתרם להרגעת הרוחות בערי וכפרי הגדה.

בעקבות המהומות: נתניהו שקל לבצע הקלות לפלסטינים

פגישת נתניהו ובלייר, אתמול (לע"מ)
גורמים בצה"ל העריכו כי מסע הלוויה וההתפרעויות המקומיות שאירעו אחריו היוו את השיא בגל הנוכחי של המהומות, וכי הן צפויות להימשך בעצימות נמוכה בלבד. עוד הצביעו הגורמים על ירידה במספר אירועי הפרות הסדר בשטחי הגדה, אך העריכו גם כי המהומות יימשכו לפחות עד למועד ביקור הנשיא האמריקני ברק אובמה בישראל ב-20 במרס.

אמש קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו סבב התייעצויות ביטחוניות בעקבות האירועים ואף נפגש עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר. נתניהו דן עמו באפשרות לבצע מחוות אפשריות לפלסטינים, במטרה להביא לסיום או לפחות לדעיכה של גל ההתפרעויות. "ידה של ישראל תמיד מושטת לשלום", אמר ראש הממשלה, "אבל אנחנו תמיד נערכים גם לאפשרויות אחרות".

גם שר הביטחון אהוד ברק קיים דיון הערכת מצב מיוחד עקב המהומות בהשתתפות הרמטכ"ל בני גנץ, אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, סגן מפכ"ל המשטרה ניצב ישראל יצחק ונציב שב"ס רב גונדר אהרון פרנקו האמון על הפצצה המתקתקת של הסבב הנוכחי - האסירים הביטחוניים. מלשכת ברק נמסר, כי "בין השאר הועלו תרחישים אפשריים ודרכים להתמודד עמם מתוך מטרה לשמור על רגיעה".

ברשות ובמצרים האשימו: "ישראל מעוניינת בהסלמה"

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים היום את ישראל בסבב ההסלמה. "ישראל רוצה כאוס ואנחנו יודעים את זה, אבל אנחנו לא ניתן להם", אמר אבו מאזן במטהו בגדה, זאת לאור הדרישה הישראלית מוקדם יותר "להרגיע את השטח". "אנחנו רוצים שלום וחופש לאסירים שלנו ולא משנה כמה חזק הם מנסים לגרור אותנו לתוכניות שלהם, אנחנו לא נגררנו".

מצרים גינתה אמש את מדיניות ישראל כלפי האסירים הפלסטינים והזהירה כי ההתפרעויות של הימים האחרונים ברחבי יהודה ושומרון עלולות להחריף ולהתפשט לאזור כולו. שר החוץ המצרי מוחמד עמר אמר כי אם תימשך המדיניות הישראלית הנוכחית, המצב בשטחים יסלים וישראל תהיה האחראית הבלעדית להסלמה.

"היחס של הישראלים לאסירים הפלסטינים אינו אנושי", אמר השר המצרי, שצוטט בסוכנות הידיעות של כווית. לדבריו, המשך המדיניות הישראלית תוביל להתלקחות של האזור כולו.