הפלסטינים: "ישראל אחראית למותו של האסיר"

האם ישראל עומדת בפני הסלמה נוספת במצב בשטחים? במסיבת עיתונאים האשים הערב שר האסירים הפלסטיני את ישראל באחריות למותו של האסיר ערפאת ג'רדאת. לדבריו, נתיחת הגופה מצביעה על כך שעבר עינויים וציין כי לא נמצאו סימנים למחלת לב. בישראל מכחישים - החבלות כתוצאה מפעולות ההחייאה

הפלסטינים מאשימים את ישראל. יו"ר הרשות א (AP)

לקראת הסלמה? האסיר ערפאת ג'רדאת, שמת אתמול בכלא מגידו, עבר עינויים קשים בכלא וחבלות רבות נמצאו על גופתו - כך אומר הערב השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית עיסא קראקע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס, הציג השר את תוצאות נתיחת הגופה שהתבצעה היום במכון לרפואה משפטית באבו כביר. השר הציג שמונה נקודות שלדבריו מוכיחות כי ישראל היא האחראית למותו של האסיר וכי לא מת בנסיבות טבעיות.

בין היתר ציין השר כי סימני מכות נמצאו על חזהו של ג'רדאת וכן בשרירי החזה שלו ובכתפו. לדבריו, בגופתו נמצאו סימנים לעינויים בפלג הגב העליון, שברים בצלעות, פציעה ביד וכן פציעה ודימום בבטן התחתונה. הוא הוסיף כי ממצאי הבדיקה לא הראו כל עדות למחלת לב. לדבריו של השר, נתיחת הגופה מעלה כי הגירסה של ישראל לתקרית היא שקרית.

ישראל: החבלות נגרמו מפעולות ההחייאה

בישראל מיהרו לבטל את הצהרות הממשלה הפלסטינית ופרסמו הודעה קצרה בדבר תוצאות הנתיחה שביצעו הפרופ' יהודה היס ובהשתתפות הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר עלול. "במהלך הנתיחה לא נמצאו סימני חבלה חיצוניים למעט סימני החייאה ושפשוף קטן בחזה ימין", נכתב בהודעה הישראלית.

"בנתיחה לא נמצאה, בהסתכלות עדות למחלה. נראו שני דימומים בשריר, אחד בכתף ואחד בחזה ימין בצד ובשני המרפקים. נראו שברים בשתי צלעות ימין היכולים להעיד על מאמצי החייאה". את ההודעה חותמים בישראל במשפט הבא שמשאיר את העמימות בעינה: "אין בממצאים ראשוניים אלה בכדי לקבוע את סיבת המוות. בשלב זה, בטרם קבלת ממצאי בדיקה מיקרוסקופית וטוקסיקולוגית לא ניתן לקשור את סיבת המוות בממצאים שנתגלו בנתיחה".

התפרעויות באזור חברון

בעקבות מותו של ג'רדאת פרצו היום באזור חברון, סמוך לכפרו של ג'רדאת, עימותים אלימים בין מפגינים לבין אנשי כוחות הביטחון. המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות. במקביל, מימשו הבוקר אלפי פלסטינים המוחזקים בבתי הכלא בישראל את איומיהם ופתחו בשביתת רעב, כשהחזירו את הארוחות שהוגשו להם על ידי שב"ס, במחאה על מותו של ג'רדאת.

ערפאת ג'רדאת (סוכנות הידיעות "מען")
יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה היום ליו"ר הכנסת בנימין (פואד) בן-אליעזר, בבקשה לזמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו, לדווח בפני מליאת הכנסת על האירועים בשטחים, ועל הצעדים שהוא מתכוון לנקוט כדי למנוע אינתיפאדה שלישית. "בעוד נתניהו מתבוסס בביצת המשא ומתן הקואליציוני - השטחים על סף תבערה, עקב המחדלים הביטחוניים והמדיניים של הממשלה", אמרה גלאון.