הסתיימה נתיחת גופתו של האסיר הפלסטיני

דום לב או התעללות קטלנית? אחר הצהריים הסתיימה במכון המשפטי באבו כביר נתיחת גופתו של ערפאת ג'רדאת - האסיר הפלסטיני שמת אתמול בכלא מגידו. כשברקע כבר יומיים של התפרעויות אלימות בגדה, החליטו בישראל לאפשר לפתולוג מטעם הרשות הפלסטינית להיות נוכח בזמן ההליך. בשלב זה לא ברור אילו ממצאים העלתה הנתיחה

הסתיימה נתיחת הגופה. ערפאת ג'רדאת (סוכנות הידיעות "מען")

מה הביא למותו של האסיר הפלסטיני שהצית את גל המהומות של היומיים האחרונים? במכון לרפואה משפטית באבו כביר הסתיימה אחר הצהריים נתיחת גופתו של האסיר הפלסטיני ערפאת ג'רדאת, שמת אתמול בכלא מגידו. דבר מותו עורר ויכוח קשה, כשמצד אחד טענו בישראל כי ג'רדאת מת כתוצאה מדום לב - ומהצד השני גורמים פלסטינים טענו כי הוא נרצח למעשה בכלא הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשלב זה טרם ברור מה העלתה נתיחת גופתו של האסיר, שבמהלכה נכח גם פתולוג מטעם הרשות הפלסטינית. גם בני משפחתו של ג'רדאת לקחו חלק בהליך, לאחר שהמנהל האזרחי ביהודה ושומרון הנפיק לבני המשפחה ולעורכי דין מטעמם אשרות כניסה לשטח ישראל.

"בנתיחת גופה יש להפריד בין סימני חבלה, שבדרך כלל ניתן להבחין בהם בבדיקה חיצונית, לבין בעיות פנימיות", אמר לחדשות 2 באינטרנט ד"ר חן קוגל, רופא מומחה לרפואה משפטית. לדבריו, מטרת הנתיחה העיקרית היא לשלול חבלה. "על פי הפרסומים בתקשורת האסיר פגש לאחרונה כל מיני רופאים, כך שאני מניח שאם היו סימני חבלה היו מבחינים בזה".

לדבריו, נתיחת הגופה לא תמיד מספיקה על מנת לקבוע את סיבת המוות, ונדרשת גם בדיקת רעלים. עוד הוסיף כי הפרעת קצב, הגורמת לדום לב, לא מופיעה בנתיחת גופה. "ברוב המקרים שבהם לא ידועה סיבת המוות והנתיחה לא מגלה דבר, מדובר בהפרעת קצת. עם זאת, יכולות להיות סיבות נוספות, כמו אפילפסיה".

התפרעויות באזור חברון

בעקבות מותו של ג'רדאת פרצו היום באזור חברון, סמוך לכפרו של ג'רדאת, עימותים אלימים בין מפגינים לבין אנשי כוחות הביטחון. המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות. במקביל, מימשו הבוקר אלפי פלסטינים המוחזקים בבתי הכלא בישראל את איומיהם ופתחו בשביתת רעב, כשהחזירו את הארוחות שהוגשו להם על ידי שב"ס, במחאה על מותו של ג'רדאת.

יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה היום ליו"ר הכנסת בנימין (פואד) בן-אליעזר, בבקשה לזמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו, לדווח בפני מליאת הכנסת על האירועים בשטחים, ועל הצעדים שהוא מתכוון לנקוט כדי למנוע אינתיפאדה שלישית. "בעוד נתניהו מתבוסס בביצת המשא ומתן הקואליציוני - השטחים על סף תבערה, עקב המחדלים הביטחוניים והמדיניים של הממשלה", אמרה גלאון.

השב"כ: "מת כנראה מדום לב"

לשכתו של ראש הממשלה הפלסטיני פרסמה הודעה שבה נכתב כי "פיאד מביע צער עמוק על מותו של האסיר ערפאת ג'רדאת בכלא של הכיבוש הישראלי". ראש הממשלה הפלסטיני הדגיש את הצורך "לחשוף את הסיבות האמיתיות שהובילו למותו של האסיר".

בשב"כ הבהירו אתמול כי ג'רדאת לא נמנה עם האסירים שהודיעו מבעוד מועד כי הם לוקחים חלק בשביתת הרעב. על פי ההודעה, האסיר שחש ברע זכה לטיפול רפואי מהיר ומת ככל הנראה כתוצאה מדום לב.

ולמרות זאת, הדיווח על מותו על רק הוסיף שמן למדורת המתח הגואה בשטחים, ובאזור מגוריו התפתחו עימותים בין חיילים לבין פלסטינים. בני משפחתו של ג'רדאת קיבלו בזעם את הטענות בישראל על מצבו הבריאותי הירוד לכאורה של יקירם - והדגישו כי לא סבל מעולם ממחלה כרונית כלשהי.