ישראל לרשות הפלסטינית: "להרגיע את השטח"

בעקבות ההתפרעויות האלימות בשטחים בימים האחרונים, העבירה ישראל דרישה חד משמעית לרשות להרגיע את הרוחות. במקביל, הורה נתניהו להעביר לפלסטינים את כספי המסים שנגבו בחודש ינואר. חבר פרלמנט פלסטיני מזהיר מאינתיפאדה שלישית: "המצב נפיץ, אנחנו מגיעים לסף הסבלנות"

המתיחות בגדה נמשכת ובצמרת המדינית-ביטחונית חוששים מהסלמה: גורמים מדיניים בירושלים אומרים היום כי ישראל העבירה לרשות הפלסטינית דרישה חד משמעית להרגיע את השטח. הדרישה הועברה באמצעות עורך הדין יצחק מולכו, שליחו האישי של נתניהו. ראש הממשלה מקבל כל היום עדכונים שוטפים מהאירועים ביהודה ושומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגורמים אמרו, כי במקביל הוחלט להעביר לידי הרשות את כספי המסים. "כדי שאי-העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים לא תשמש תירוץ לרשות הפלסטינית, הורה נתניהו להעביר את כספי המסים לרשות גם לחודש ינואר", הסבירו. הצעד בא לאחר שכספי חודש דצמבר כבר הועברו לפלסטינים בחודש שעבר.

ד"ר מוסטפא ברגותי, חבר פרלמנט פלסטיני, תיאר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט את המצב הנפיץ בשטחים והתריע מפני פרוץ אינתיפאדה שלישית. "הפלסטינים מגיעים לסף הסבלנות שלהם‎", אמר. "צה"ל מפעיל אלימות נוראית ואני חושב שזה אחד הגורמים שמובילים למתח, הם אפילו משתמשים בתחמושת חיה‎".

לדבריו, התוצאה תהייה התנגדות המונית: "הציבור מביט סביבו ורואה שההתנחלויות הורגות את ההזדמנות האחרונה לפתרון שתי המדינות, אז לציבור יש תחושת ייאוש חזקה, הם מיואשים‎".

העימותים בסוף השבוע (רויטרס)

הבוקר: עימותים אלימים ליד חברון

הבוקר נמשכו העימותים בין מפגינים פלסטינים לכוחות הביטחון. מאות לסטינים התפרעו סמוך לכפר שממנו הגיע האסיר ערפאת ג'רדאת, שמת אתמול בכלא מגידו, סמוך לחברון. המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

במקביל, מימשו הבוקר אלפי פלסטינים המוחזקים בבתי הכלא בישראל את איומיהם ופתחו בשביתת רעב, כשהחזירו את הארוחות שהוגשו להם על ידי שב"ס, במחאה על מותו של ג'רדאת.

יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה היום ליו"ר הכנסת בנימין (פואד) בן-אליעזר, בבקשה לזמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו, לדווח בפני מליאת הכנסת על האירועים בשטחים, ועל הצעדים שהוא מתכוון לנקוט כדי למנוע אינתיפאדה שלישית. "בעוד נתניהו מתבוסס בביצת המשא ומתן הקואליציוני - השטחים על סף תבערה, עקב המחדלים הביטחוניים והמדיניים של הממשלה", אמרה גלאון.

מוקדם יותר, לשכתו של ראש הממשלה הפלסטיני פרסמה הודעה שבה נכתב כי "פיאד מביע צער עמוק על מותו של האסיר ערפאת ג'רדאת בכלא של הכיבוש הישראלי". ראש הממשלה הפלסטיני הדגיש את הצורך "לחשוף את הסיבות האמיתיות שהובילו למותו של האסיר".