משפחת האסיר שמת: "מצבו היה מצוין, דורשים נתיחה"

על רקע האיומים לפתוח באינתיפאדה שלישית, מיהרו בשב"כ להבהיר בצהריים כי ערפאת גרידאת שהלך לעולמו בכלא מגידו לא נמנה עם האסירים השובתים רעב. קרוביו דחו בתוקף את הטענות בישראל על בריאותו הרופפת לכאורה

ערפאת גרידאת (סוכנות הידיעות "מען")

ערפאת גרדאת, בן 30 מא-סעיר שליד חברון, מת היום בכלא מגידו - אחרי שלפי הודעת שב"כ, חש ברע וקיבל טיפול רפואי. ההודעה על מותו רק הוסיפה שמן למדורת המתח הגואה בשטחים, ובאזור מגוריו התפתחו עימותים בין חיילים לבין פלסטינים. בני משפחתו של גרדאת קיבלו בזעם את הטענות בישראל על מצבו הבריאותי הירוד לכאורה של יקירם - והדגישו כי לא סבל מעולם ממחלה כרונית כלשהי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוסא, דודו של גרדאת, אמר בריאיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי אחיינו נעצר ב-18 בפברואר בפשיטה שנערכה על ביתו באישון לילה. לטענתו, נלקח למעצר - שבו סיים היום את חייו - במצב בריאותי שאותו הגדיר "מצוין".

"ערפאת נכלא כבר בתחילת מעצרו בבית סוהר רחוק מאזור המגורים שלו", סיפר הדוד - והוסיף: "העבירו אותו לשם במקום למתקן חקירות סמוך לביתו, שם הוא הוחזק במשך ארבעה ימים לפני שהועבר לכלא מגידו". הוא הותיר אחריו שני ילדים קטנים, בני 4 ושנתיים.

מה קרה במעצר? צילום ארכיון (רויטרס)

אלמנתו של האסיר, דלאל, סיפרה כי דקות אחרי מעצרו של בעלה הורה לו קצין מודיעין ישראלי לשוב לביתו כדי להיפרד מילדיו. "בדיוק מהסיבה הזאת חששתי מאוד", היא הסבירה. "בעלי נעצר בעבר כמה פעמים, אבל הפעם אותו הקצין נשמע מוזר".

השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, זיאד אבו-עין, נפגש הערב עם בני משפחתו של ערפאת וסייע להם בהסדרת העברת גופתו וטקס הקבורה. נוסף על כך, הוא הדגיש כי טרם ההלוויה - ידרוש ממומחה פלסטיני לבצע נתיחה בגופה כדי לברר את נסיבות מותו וקרא לארגון הבריאות העולמי ולצלב האדום להתייצב לימינו בבדיקה.

גם במשטרת ישראל בודקים את נסיבות המוות

בשעות הצהריים, אחרי פרסום דבר מותו של גרידאת, נמסר כי המשטרה תחקור אף היא את נסיבות האירוע. הוא מעצר בעקבות מעורבותו ביידוי אבנים לעבר מכונית בימי מבצע "עמוד ענן" ברצועה - אירוע שבו נפצע אזרח ישראלי באזור חברון.

"גרדאת הודה בחקירתו ומסר בעדות משטרתית שאכן ביצע יחד עם נוספים פעילות שכללה יידוי אבנים בציר 60 סמוך לכפרו", נמסר בהודעת שב"כ. "טרם מעצרו ובמהלך חקירתו, היה ידוע כי גרדאת סול מכאבי גב וכן כי נפצע בעבר מכדור גומי ברגלו השמאלית ומרימון גז בבטנו. במהלך החקירה ובדגש על יום חמישי האחרון נבדק גרדאת מספר פעמים על ידי רופא. בבדיקות אלה לא אותרו בעיות רפואיות כלשהן וחקירתו נמשכה"