ביקור אובמה: התקדמות מדינית - או הסלמה בשטחים

גורמים ביטחוניים הזהירו היום, בתום ההפגנה הסוערת ליד כלא עופר, שאם נשיא ארה"ב ייצא מביקורו בידיים ריקות בנושא המדיני - הדבר עלול להביא להידרדרות נוספת במחאה הפלסטינית ולתרום לקריאות לאינתיפאדה שלישית. מחר צפויות עוד הפרות סדר

ההפגנה האלימה בצהריים סמוך לכלא עופר מצטרפת לשורה ארוכה של הפגנות בתקופה אחרונה, ולתחושה של רמת אלימות הולכת וגוברת בעיקר ביהודה ושומרון. בינתיים מדובר לרוב על אירועי השלכת אבנים ובקבוקי תבערה, אבל מעל הכל מרחף ביקורו הצפוי של נשיא ארה"ב ברק אובמה והציפייה הפלסטינית לשינוי בתחום המדיני. אם זה לא יקרה, להערכת גורמים ביטחוניים, הביקור הנשיאותי עלול להצית את השטח אף יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נושא האסירים הפלסטינים שובתי הרעב, בהם סאמר עיסאווי שהיום נודע שאמור להשתחרר בעוד שבועיים - אך עלול גם להיכלא לשנים נוספות, עומד בראש סדר היום הנוכחי ברשות הפלסטינית. זה, לצד האחדות שהושגה בנושא בין פת"ח לחמאס, הוא אחד ההישגים של המחאה הזו.

נוסף לאסירים, את הציבור הפלסטיני מטריד נושא עיכובי הכספים מצד ישראל, שוב ושוב. דוגמה לאחת התוצאות של צעד זה היא עיכוב משמעותי במשכורתם של השוטרים הפלסטינים, מה שמביא לירידה במוטיבציה שלהם לבצע מעצרים.

עימותים ברמאללה, היום (חדשות 2)

מעל הכל כאמור, מרחף נושא ביקור אובמה. ברשות ובשטחים תולים בו תקוות גדולות מאוד. אם נשיא ארה"ב יחלץ את האזור מהקיפאון המדיני, יש סיכוי שהשטח יירגע. אבל אם אובמה ייצא מכאן בידיים ריקות ודבר לא יקרה, גורמים ביטחוניים מדגישים שזה יהיה עוד קיסם למדורה, שיכולה להכניס את ישראל למסדרון שבקצהו - האינתיפאדה השלישית.

כוחות הביטחון נערכים בינתיים למחר. ההפגנות והפרות הסדר צפויות להתרחש במוקדים שונים בשטחים, גם בחברון, בתום תפילות יום השישי.