דיווח: "מות זיגייר התגלה רק לאחר שעה"

פרשת מותו של מי שכונה "האסיר X" ממשיכה להסתעף, כשהבוקר חושף "ידיעות אחרונות" כי בן זיגייר היה תלוי בתאו יותר משעה, עד שהסוהרים האמונים על צפייה במתרחש בתאו הבחינו כי נעלם ממצלמות האבטחה. "הם היו עסוקים במשהו אחר", הודה גורם בשירות בתי הסוהר

(רשת ABC)

האם הראיות, לכאורה, להתרשלות גורמים בשירות בתי הסוהר בכל הנוגע לשמירה על חייו של האסיר X, נכונות? העיתון "ידיעות אחרונות" חושף הבוקר כי זיגייר, שנקבע כי התאבד במקלחת שבתאו באמצעות סדין רטוב - נותר תלוי במשך שעה שלמה, עד שנודע דבר מותו לסוהרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום , ביום שבו גמלה בליבו של זיגייר ההחלטה להתאבד, ישבו הסוהרים באגף ההפרדה בכלא איילון מול המוניטורים, שתיעדו את המתרחש בתא מספר 15. בניגוד לדיווחים קודמים, מתעדת אחת המצלמות גם את תא המקלחת כך שניתן להבחין בראשו של האסיר - מבלי לפגוע בצנעת הפרט.

בדיווח נמסר עוד, כי בשעה 19:00 של אותו היום, מעט לאחר שאכל את ארוחת הערב שלו, נכנס זיגייר למקלחת שבתאו כשבידו סדין מיטתו. מסיבה כלשהי, לא הבחינו הסוהרים במתרחש - ורק מקץ שעה, כשראו כי זיגייר אינו נקלט במצלמות האבטחה - גילו את גופתו כשהיא תלויה במקלחת.

למקום הוזעקו חובש ופראמדיקים של מגן דוד אדום, שניסו לבצע בו החייאה שלא צלחו, ואנשי ההצלחה נאלצו לקבוע את מותו של האסיר X במקום. גורם בשירות בתי הסוהר הודה, על פי הפרסום בעיתון, כי "הסוהרים היו עסוקים במשהו אחר" וכי "במבחן התוצאה האסיר מת, ונכשלנו במשימה לשמור על חייו, למרות כל הקשיים שיש בלשמור על אסיר שמודר מכל אנשי הכלא שבאו עמו במגע".

 "למצות את הדין עם בכירים בשב"ס"

(רשת ABC)

בזמן שהדוח על חקירת מותו של האסיר X עוסק בסוהרי שירות בתי הסוהר, גורמים במערכת אכיפת החוק מכוונים דווקא גבוה יותר. "אסור להסתפק בדרגים הזוטרים", אומרים הגורמים במערכת. "צריך למצות את הדין עם גורמים בכירים בשירות בתי הסוהר".

לטענת אותם גורמים במערכת אכיפת החוק, ישנה בעייתיות בכך ש"הבכירים שהיו בשירות בתי הסוהר בזמן התאבדותו של האסיר X, עדיין נמצאים בשירות".

חלק מממצאי חקירת מותו של "האסיר X" בתאו בכלא איילון הותרו בצהרים לפרסום. "המנוח נמצא תלוי בחדר המקלחת כשעל צווארו סדין", כתבה השופטת דפנה בלטמן-קדראי. "מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמתם של גורמי שב"ס". עם זאת הדגישה השופטת כי המעשה של המנוח היה רצוני.

בשירות בתי הסוהר הגיבו לדוח מיד עם פרסומו. "שירות בתי הסוהר מודע לגודל האחריות המוטלת על כתפיו בשמירה על חייו של כל אסיר ועצור באשר הוא", נמסר. "לאור זאת, מייחס הארגון חשיבות רבה בהתמודדות עם סוגיית האובדנות בקרב המוחזקים במתקני הכליאה".

באשר לפרשה המדוברת, נכתב בתגובה של שירות בתי הסוהר כי "החלטת כבוד נשיאת בתי המשפט במחוז המרכז, השופטת דפנה בלטמן-קדראי, בתיק חקירת סיבות המוות - כפי שהותרה לפרסום - נלמדת על היבטיה השונים. יודגש כי בשנים האחרונות נקט שירות בתי הסוהר במגוון פעולות חדשניות ומאומצות שצימצמו את מספר המתאבדים בצורה דרסטית״.