רה"מ נתניהו: "זיגייר לא היה בקשר עם הביון האוסטרלי"

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי לבן זיגייר - האסיר X - לא היה כל קשר לשירותי וארגוני ביטחון אוסטרליים. בהודעת משרד רה"מ נכתב כי "בין מדינת ישראל לבין ממשלת אוסטרליה וארגוני הביטחון האוסטרלים קיים שיתוף פעולה מצוין, תיאום מלא וקיימת שקיפות מלאה בנושאים העומדים על הפרק"

בן זיגייר (SMH)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש היום לנושא פרשת בן זיגייר בעקבות הפרסומים הרבים בנושא. "זיגייר ז"ל לא היה בקשר עם שירותי וארגוני ביטחון אוסטרליים", הובהר הערב בהודעה מלשכתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לצד ההבהרה שפרסם נתניהו, ניתן להסיק לגבי פרשנות נוספת הנוגעת לגורמים עמם זיגייר היה בקשר, ולהם מסר לכאורה מידע אודות פעילות המוסד. בהודעה נמסר עוד כי "בין מדינת ישראל, על כלל ארגוניה, לבין ממשלת אוסטרליה וארגוני הביטחון האוסטרלים קיים שיתוף פעולה מצוין, תיאום מלא וקיימת שקיפות מלאה בנושאים העומדים על הפרק". אפשר שהודעה זו, תהווה פתח לקראת פרסומים נוספים שיובאו בעתיד בנוגע לפרשה.

מוקדם יותר היום הותרו לפרסום חלקים מדוח נסיבות התאבדותו של זיגייר, ולפיהם "חקירת מקרה מותו המצער של המנוח (בן זיגייר) העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו למותו. מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמתם של גורמים בשב"ס בגרם המוות של המנוח", כתבה השופטת דפנה בלטמן-קרדאי, שחיברה את הדוח. "יחד עם זאת, מצאתי כי נושא ההעמדה לדין כרוך בשיקולים נוספים של עוצמת הראיות ושל מדיניות האכיפה".

 "חשיפת יתר מסוכנת"

ביום ראשון סיפק ראש הממשלה התייחסות ראשונה לפרשה ולמחלוקת סביב ההחלטה להשתיקה. נתניהו בחר להתייחס בעיקר לדיון הציבורי שהתעורר סביב הניסיון להשתיק את הסיפור בתחילה, וסביב צו איסור הפרסום הגורף שהוטל על פרטי הפרשה. "אני מבקש לומר שאני סומך לחלוטין על כוחות הביטחון של מדינת ישראל", אמר. "הם פועלים במסירות ובמחויבות אין קץ להבטיח שנוכל לחיות בארץ הזו. אני סומך גם באופן מוחלט על רשויות החוק במדינת ישראל".

ראש הממשלה אמר כי "כוחות הביטחון והמודיעין של ישראל פועלים תחת פיקוחן המלא של רשויות החוק שהן עצמאיות לחלוטין. בשילוב הזה של שמירת על הביטחון ושמירה על החוק נשמר גם חופש הביטוי".

הוא הדגיש את מצבה הביטחוני המיוחד של ישראל ואמר: "אנחנו לא ככל שאר המדינות. אנחנו מדינה דמוקרטית למופת ושומרים על הזכויות של הנחקרים וזכויות הפרט לא פחות משום מדינה אחרת, אבל אנחנו גם יותר מאוימים, יותר מאותגרים ולכן אנחנו חייבים לדאוג לשמור על פעילות תקינה של זרועות הביטחון שלנו. ולכן אני מבקש מכולם, תנו לכוחות הביטחון להמשיך לעבוד בשקט כדי שנוכל להמשיך לחיות בביטחון ובשלווה במדינת ישראל".