מה אפשר ללמוד מדוח חקירת נסיבות מותו של בן זיגייר?

ד"ר חן קוגל, מומחה לרפואה משפטית, קרא את החלקים שהותרו לפרסום מתוך דוח חקירת נסיבות המוות של "האסיר X", וחושב שעדיין רב הנסתר על הגלוי. "מצאו בגופו תרופת הרגעה, אומנם לא מצוין איזו תרופה ובאיזה כמות", מציין ד"ר קוגל. גם מקורם של פצעי השפשוף על גופו של זיגייר עדיין לא ברור

תעלומת זיגייר (http://www.theaustralian.com.au/)

הפרטים שהותרו היום לפרסום מתוך דוח חקירת נסיבות המוות של בן זיגייר לא שופכים אור על תעלומת "האסיר X". לפנינו בעצם הפילטר של הפילטר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוח הנתיחה מורכב בעיקרו מחלק עובדתי נרחב יותר, הכולל תיאור של הממצאים שהתגלו בגופה, אך חלק המסקנות שלפנינו קצר ולא כולל את הנתונים שעל פי הם הושגו המסקנות. על מנת שנוכל לבחון את המסקנות עלינו לבדוק את העובדות - ולא את ההתרשמות.

כך למשל, מציינת חוות הדעת לגבי הממצאים הגופניים באמה השמאלית של זייגר כי נמצאו פצעי שפשוף שנגרמו מחבלה קהה ולא תרמו למוות. עם זאת, לא צוין מה גודלם, מה בדיוק מיקומם ולא נקבע באיזה מנגנון נגרמו - ואפילו מתי.

"פצעי שפשוף הינם תוצאה של חבלה קהה, זאת אומרת חיכוך עם חפץ שאין בו צד חותך או קצה דוקר, ויכול להיות מחבלה ישירה (מכה על ידי אחר) או בלתי ישירה (נפילה). לא ניתן לקבוע ברמת הוודאות הרצויה אם פצעי השפשוף המוזכרים לעיל נגרמו לפני או אחרי המוות. כמו כן לא ניתן לקבוע שקרו סביב המוות ו/או כיממה לפני המוות", לשון הדוח.

על פי הקביעה הרפואית, זיגייר מצא את מותו כתוצאה מחנק שנגרם מהידוק סדין ללולאה שנכרכה סביב צווארו. "שני קטעי הסדין שהועברו לבדיקתי יכולים לגרום לתעלת הלחץ שנמצאה בצוואר", נכתב בדוח. כלומר הסדין נמצא תואם לסימנים שעל צווארו של זיגייר, אך לא ברור כיצד נעשתה הבדיקה ולא מצוינים השלבים שהובילו לקביעה.

בדם נמצאה תרופת הרגעה

ד"ר חן קוגל (חדשות 2)
כמו כן, נכתב כי "על סמך תוצאות בדיקה טוקסיקולוגית בגופתו של זיגייר, הריני מחווה דעתי כי בדם נמצאה כמות קטנה של תרופת הרגעה ולא אלכוהול או סמים". לא רשום אפילו איזו תרופה נמצאה, ובכלל עלינו לשאול: מה זה כמות קטנה?

בשורה התחתונה, בפרסום הזה אין הרבה מידע מעבר למה שידענו בכל הנוגע לנסיבות מותו של זיגייר והנסתר רב על הגלוי.

ד"ר חן קוגל הוא ראש מערך הרפואה המשפטית, מד"ן