שב"ס: "החלטת השופטת נלמדת"

תגובה ראשונה של שירות בתי הסוהר על הדוח העוסק בהתאבדותו של האסיר X. חלק מממצאי החקירה הותרו היום לפרסום, ובשירות בתי הסוהר מדגישים כי "בשנים האחרונות ננקטו פעולות חדשניות ומאומצות שצימצמו את מספר המתאבדים בצורה דרסטית"

כלא איילון (רשת ABC)

שירות בתי הסוהר מגיב לראשונה לפרסום חלק מהממצאים של חקירת מותו של "האסיר X" בתאו בכלא איילון. "שירות בתי הסוהר מודע לגודל האחריות המוטלת על כתפיו בשמירה על חייו של כל אסיר ועצור באשר הוא", נמסר. "לאור זאת, מייחס הארגון חשיבות רבה בהתמודדות עם סוגיית האובדנות בקרב המוחזקים במתקני הכליאה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באשר לפרשה המדוברת, נכתב בתגובה של שירות בתי הסוהר כי "החלטת כבוד נשיאת בתי המשפט במחוז המרכז, השופטת דפנה בלטמן-קדראי, בתיק חקירת סיבות המוות - כפי שהותרה לפרסום - נלמדת על היבטיה השונים. יודגש כי בשנים האחרונות נקט שירות בתי הסוהר במגוון פעולות חדשניות ומאומצות שצימצמו את מספר המתאבדים בצורה דרסטית״.

השופטת: "יש ראיות לכאורה לאשמתם של גורמים בשב"ס"

"חקירת מקרה מותו המצער של המנוח (בן זיגייר) העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשירות בתי הסוהר גרמו למותו", כך קבע הדוח אודות נסיבות התאבדותו של האסיר X בכלא איילון. זאת, בעקבות עתירת חדשות ערוץ 2 באמצעות עורך הדין ברק בר-שלום לבית משפט השלום בראשון לציון.

"מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמתם של גורמים בשב"ס בגרם המוות של המנוח", כתבה השופטת דפנה בלטמן-קרדאי, שחיברה את הדוח. "יחד עם זאת, מצאתי כי נושא ההעמדה לדין כרוך בשיקולים נוספים של עוצמת הראיות ושל מדיניות האכיפה".

"נציגות המדינה לא חלקה על ממצאי החקירה, אך טענה כי אין להעלות חשד שזיגייר נפטר בנסיבות המהוות חקירה פלילית מסוג כלשהו" קבע הדוח. "עוד נמצא כי יש בחומרי החקירה אינדיקציות לליקויים בהתנהלות שב"ס בכל הקשור לתנאי השמירה והפיקוח הפיזיים בהם שהה זיגייר, זאת בהתחשב בנסיבותיו המיוחדות שלו ובגין הפרשה עליה נחקר".