הדוח על האסיר X: מחדלים לכאורה של השב"ס גרמו למות זיגייר

הותרו לפרסום חלק מממצאי חקירת מותו של "האסיר X" בתאו בכלא איילון. "המנוח נמצא תלוי בחדר המקלחת כשעל צווארו כרוך סדין", כתבה השופט בלטמן-קדראי. "מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמתם של גורמי שב"ס". היא הדגישה: המעשה של המנוח היה רצוני

"חקירת מקרה מותו המצער של המנוח (בן זיגייר) העלתה כי קיימות ראיות לכאורה לכך שמחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו למותו" - כך קובע דוח נסיבות התאבדותו של האסיר X בכלא אייליון, שחלקים ממנו הותרו היום לפרסום. זאת, בעקבות עתירת חדשות ערוץ 2 באמצעות עורך הדין ברק בר-שלום לבית המשפט השלום בראשון לציון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמתם של גורמים בשב"ס בגרם המוות של המנוח", כתבה השופטת דפנה בלטמן-קרדאי, שחיברה את הדוח. "יחד עם זאת, מצאתי כי נושא ההעמדה לדין כרוך בשיקולים נוספים של עוצמת הראיות ושל מדיניות האכיפה".

"נציגות המדינה לא חלקה על ממצאי החקירה, אך טענה כי אין להעלות חשד שזיגייר נפטר בנסיבות המהוות חקירה פלילית מסוג כלשהו" קובע הדוח. "עוד נמצא כי יש בחומרי החקירה אינדיקציות לליקויים בהתנהלות שב"ס בכל הקשור לתנאי השמירה והפיקוח הפיזיים בהם שהה זיגייר, זאת בהתחשב בנסיבותיו המיוחדות שלו ובגין הפרשה עליה נחקר".

זיגייר עם משפחתו (ABC)

החקירה התמקדה בתפקודם של האחראים לכליאתו של זיגייר

עם זאת, בדוח צוין כי "בשום שלב לא הייתה מחלוקת בין הצדדים על כך שהמעשה היה רצוני של המנוח והוא שגרם למותו בהתאבדות". בשל כך, מצוין בדוח כי החקירה התמקדה בתפקודם של האחראים לכליאתו של זיגייר בכלא איילון, נהלי הכליאה, הוראות השמירה והפיקוח, יישומן ועוד.

תחת הכותרת הסיבה הרפואית למותו של המנוח נכתב בדוח כי "ביום 15 בדצמבר 2012 בשעה 20:19 נמצא המנוח תלוי בחדר המקלחת שבתוך תא 15 כשעל צווארו כרוך סדין הקשור לחלון תא השירותים".

חקירת המשטרה בעניינו של זיגייר כללה בדיקת זירת האירוע ותיעודה בצילומים ובתרשימים, קבלת דוח נתיחת גופתו של המנוח ודוח תוצאות בדיקה טוקסיקולוגית שבוצעה לו, גביית הודעות מעובדי השב"ס וכן ממפקדים בדרגים בכירים.

"החובות שהוטלו על גורמי שב"ס היו קשות ומורכבות"

"על סמך תוצאות הנתיחה בגופתו הריני מחווה דעתי כי מותו נגרם קרוב לוודאי מחנק על ידי הידוק לולאה סביב הצוואר", פסקה השופטת בדוח. עוד נכתב כי בגופו של זיגייר נמצאו כמויות קטנות של תרופות הרגעה, שעל פי בדיקת טוקסיקולוג לא גרמו למותו.

בדוח נחשף, כי באחת הישיבות בינואר 2011 התייצבו בפני השופטת נציגי משפחת המנוח והבהירו כי הם מבקשים את חקירת מותו ודורשים ליטול חלק פעיל בהליך. השופטת ציינה בדוח כי היא קיבלה את עמדת בני המשפחה שהדיונים יתקיימו בנוכחותם בכפוף לחיסיון.

השופטת בלטמן-קרדאי ציינה את הקושי שבו נתקלו גורמים בשב"ס בטיפול בבן זיגייר בכלא איילון: "החובות שהוטלו על גורמי שב"ס בעניינו היו קשות ומורכבות במיוחד נוכח מעטה סודיות, מידור, פערים שונים במידע ואף מידור חלקי בהוראות הפיקוח עצמן".

כלא איילון בו הוחזק (רויטרס)

בשירות בתי הסוהר הבהירו בתגובה כי הארגון מודע לגודל האחריות המוטלת על כתפיו בשמירה על חייו של כל אסיר ועצור. בשלב זה בחרו רק לומר כי הדוח נלמד על כל היבטיו השונים וכי הם פועלים בשנים האחרונות לצמצום מספר האסירים המתאבדים. (קראו את תגובת השב"ס המלאה).

 

עוד באותו עניין:

משפחת זיגייר מדברת לראשונה: "דורשים מישראל תשובות"

בכיר אוסטרלי לשעבר: "זיגייר עשה משהו חמור יותר"

העיתונאי ששוחח עם זיגייר - בארץ