בכיר אוסטרלי לשעבר: "זיגייר עשה משהו חמור יותר"

שר החוץ האוסטרלי לשעבר אומר כי בן זיגייר נעצר ונכלא בישראל בשל פשע חמור יותר מאשר העברת מידע על מבצעים של המוסד לביון האוסטרלי. הוא סיפר כי בעבר הזהיר את ישראל שלא להשתמש בדרכונים אוסטרליים. משפחתו זועמת: "דורשים להבין מה קרה לבן"

העציר X. בן זיגייר (רשת ABC)

אחרי שאתמול דווח כי בן זיגייר נעצר בגלל שמסר מידע על מבצעי המוסד לביון האוסטרלי, אומר היום שר החוץ של אוסטרליה לשעבר כי הוא נכלא בגלל שעשה דברים חמורים יותר. בריאיון לרדיו ABC הבהיר אלכסנדר דונר כי הוא "חושד שהעברת מידע אינה הסיבה שבעקבותיה הוא הגיע לכלא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר האוסטרלי התייחס גם לאזהרות שניתנו בעבר לדבריו לישראל על שימוש בדרכונים אוסטרליים. "אני הזהרתי אותם שהם לא צריכים להשתמש בדרכונים אוסטרליים או דרכונים אוסטרליים מזויפים", הבהיר. השר לשעבר הוסיף שדיון בנושא השימוש בדרכונים התרחש בין שנת 2005 ל-2007 ואף ציין כי ישראל רשמה את אזהרותיו.

משפחתו: "לבדוק בדיוק מה היה שם"

משפחתו של זיגייר (רשת ABC האוסטרלית)

במקביל, מביתם שבאחד מפרברי מלבורן, שברו בני משפחת זיגייר את השתיקה עליה שמרו, מאז נחשפה הפרשה. "הגיע הזמן שאנחנו וגם הציבור כולו נדע מה בדיוק קרה לבן", אמרו אחיו של זיגייר לעיתון "ידיעות אחרונות". "אנחנו תומכים בקריאה של ממשלת אוסטרליה לחשוף מה בדיוק קרה שם".

משפחת זיגייר הביעה את זעמה על כך שדוח הבדיקה לנסיבות המוות לא פורסם, וכך הם נותרו באפלה לגבי השאלה מה בדיוק הוביל למותו של בנם. "אנחנו ממתינים בקוצר רוח לפרסום תוצאות ועדת החקירה הישראלית", אמרו בתקווה שחשיפת הפרשה תקדם את העניין.

חקירת שב"ס: זיגייר התאבד בעזרת סדין שקשר לסורגים

עיתון "מעריב" פרסם הבוקר פרטים מתוך חקירת שירות בתי הסוהר שנערכה לאחר מותו של זיגייר, שלפיהם הוא התאבד בתלייה באמצעות סדין שקשר לסורג השירותים שבתאו. על פי התחקיר, זיגייר לקח את הסדין ממיטתו אל תא השירותים בטענה כי הוא מעוניין לכבס אותו. שם קשר את הסדין לסורגי החלון ותלה את עצמו.

רבות דובר אודות התא השמור בו הוחזק זיגייר ועל הקושי להתאבד בתא שכזה. מהתחקיר עולה כי בשל העובדה שזיגייר לא הוגדר כאסיר בעל נטיות אובדניות, הסוהרים פעלו על פי הנהלים וביצעו בדיקות בתא כל 25-20 דקות, מה שנתן לזיגייר מספיק זמן כדי לשים קץ לחייו מבלי שאף אחד ינסה למנוע זאת.

בשירות בתי הסוהר הסבירו לשופטת דפנה בלטמן-קרדאי, שחיברה את דוח חקירת נסיבות המוות, כי הם משתמשים באמצעים מיוחדים אשר מונעים מעציר להתאבד רק לאחר שאובחן על ידי גורמי בריאות הנפש כבעל נטיות אובדניות. "מדובר בצעד חריג המבוצע רק לאחר התרעה ממשית," אמרו בשב"ס. "זה לא המקרה של זיגייר. ההוראה שקיבלו הסוהרים היא לא לשוחח עם האסיר אלא רק בנושאים כמו מזון ובדיקות יומיות".

עוד בעניין:

העיתונאי ששוחח עם זיגייר - בארץ

כתב ABC: המודיעין האוסטרלי חשף את בן זיגייר

דיווח: זיגייר מסר לאוסטרלים מידע מפורט על מבצעי המוסד