משפחת זיגייר מדברת לראשונה: "דורשים מישראל תשובות"

בפעם הראשונה מאז התפוצצות הפרשה, מדברת משפחת זיגייר בזעם על דוח נסיבות המוות שהוסתר מהם ודורשים הסברים. "הגיע הזמן שאנחנו, וגם הציבור כולו, נדע בדיוק מה קרה לבן", אמרו. בתוך כך, דוח השב"ס אשר בחן את מותו של זיגייר חושף פרטים חדשים על הדרך בה התאבד

בן זיגייר (www.theaustralian.com.au)

שבוע מאז חשיפת פרשת האסיר X, הרוחות בישראל ובאוסטרליה עדיין סוערות, ובכל יום שעובר מנסים לאסוף פרטים נוספים על סיפורו של בן זיגייר. כעת גם משפחתו מצטרפת לתמונה, ומביעה לראשונה את תחושותיה הכנות בנוגע לפרשה הסבוכה באוזני שליח עיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מביתם שבאחד מפרברי מלבורן, שברו בני משפחת זיגייר את קוד השתיקה עליו שמרו, והחלו לדרוש תשובות. "הגיע הזמן שאנחנו וגם הציבור כולו נדע מה בדיוק קרה לבן", אמרו אחיו של זיגייר. "אנחנו תומכים בקריאה של ממשלת אוסטרליה לחשוף מה בדיוק קרה שם", הוסיפו.

משפחת זיגייר הביעה את זעמה על כך שדוח הבדיקה לנסיבות המוות לא פורסם, וכך הם נותרו באפלה לגבי השאלה מה בדיוק הוביל למותו של בנם. "אנחנו ממתינים בקוצר רוח לפרסום תוצאות ועדת החקירה הישראלית", אמרו בתקווה שהתפוצצות הפרשה תקדם את העניין.

משפחתו של האסיר X (רשת ABC האוסטרלית)

חקירת שב"ס: זיגייר התאבד בעזרת סדין שקשר לסורגים

עיתון "מעריב" מפרסם הבוקר פרטים מתוך חקירת שירות בתי הסוהר שנערכה לאחר מותו של האסיר X, לפיהם זיגייר התאבד בתלייה באמצעות סדין שקשר לסורג השירותים. על פי התחקיר, זיגייר לקח את הסדין ממיטתו אל תא השירותים בטענה כי הוא מעוניין לכבס אותו. שם קשר את הסדין לסורגי חלון השירותים.

רבות דובר אודות התא השמור בו הוחזק זיגייר ועל הקושי להתאבד בתא שכזה. מהתחקיר עולה כי בשל העובדה שזיגייר לא הוגדר כאסיר בעל נטיות אובדניות, הסוהרים פעלו על פי הנהלים וביצעו בדיקות בתא כל 20-25 דקות, דבר שנתן לזיגייר מספיק זמן כדי לשים קץ לחייו מבלי שאף אחד ינסה למנוע זאת.

בשירות בתי הסוהר הסבירו לשופטת דפנה בלטמן-קרדאי, שחיברה את דוח חקירת נסיבות המוות, כי הם משתמשים באמצעים מיוחדים אשר מונעים מעציר להתאבד רק לאחר שאובחן על ידי גורמי בריאות הנפש כבעל נטיות אובדניות. "מדובר בצעד חריג המבוצע רק לאחר התרעה ממשית," אמרו בשב"ס. "זה לא המקרה של זיגייר. ההוראה שקיבלו הסוהרים היא לא לשוחח עם האסיר אלא רק בנושאים כמו מזון ובדיקות יומיות."

"זיגייר עשה משהו חמור יותר מלדבר עם הביון האוסטרלי"

במקביל, שר החוץ של אוסטרליה לשעבר התראיין היום לרדיו ABC ואמר כי הוא חושש שזיגייר הגיע לכלא לא רק בגלל שהעביר מידע לשירותי הביטחון האוסטרלים על המוסד, אלא עשה מעשים חמורים יותר.

"אני חושד שזו לא הסיבה שהוא הגיע לכלא", אמר שר החוץ לשעבר אלכסנדר דונר. "אני הזהרתי את ישראל שהם לא צריכים להשתמש בדרכונים אוסטרליים או דרכונים אוסטרליים מזויפים", הבהיר.

עוד בעניין:

העיתונאי ששוחח עם זיגייר - בארץ

כתב ABC: המודיעין האוסטרלי חשף את בן זיגייר

דיווח: זיגייר מסר לאוסטרלים מידע מפורט על מבצעי המוסד