ג'ייסון קוטסוקיס בריאיון: "שני סוכנים אוסטרלים חשפו את זיגייר"

"המודיעין האוסטרלי לא התכוון להדליף את המידע על זיגייר. זו הייתה החלטה עצמאית של שני סוכנים" – כך מתאר ג'ייסון קוטסוקיס, העיתונאי היחיד ששוחח עם האסיר X לפני שנעצר, כיצד הגיע המידע לידיו. "בהחלט היה נראה שהם רוצים לחשוף את זיגייר ואת שני האחרים", אמר בריאיון מיוחד

ג'ייסון קוטסוקיס, העיתונאי היחיד שהצליח לשוחח עם בן זיגייר לפני שנעצר, שוהה בימים אלה בישראל. בראיון מיוחד לחדשות 2 הוא אומר: "המודיעין האוסטרלי לא התכוון למסור לי מידע. זו הייתה החלטה עצמאית של שני סוכנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קוטסוקיס, שטען כי זיגייר עבר עבור חברה איטלקית שמכרה סחורה לאירן, סיפר על הביקור שערך במילאנו במטרה להתחקות על עקבותיו: "נסעתי לשם ב-2010 ושאלתי כמה אנשים שעברו עבור החברה, האם הכירו את בן - לא אמרתי בן זיגייר, אבל השתמשתי בכמה מהשמות האחרים שלו". לדברי קוטסוקיס, בהתחלה נאמר לו כי זיגייר עבד שם אך לא ניתן להשיג אותו. עם זאת, בשיחה מאוחרת יותר אמר לו מנכ"ל החברה כי מעולם לא שמע על זיגייר.

"זאת חברה שעוסקת בתקשורת לוויינית. היו לה חוזים באירן ועושה רושם שמדובר בעסק די מצליח. היו להם חוזים גם במדינות אחרות במזרח התיכון, כך שקשה היה לדעת אם מדובר באמת בחברה לגיטימית או - כמו שנאמר לי על ידי מקורות מודיעין באוסטרליה - שהחברה מקושרת למודיעין הישראלי", סיפר בריאיון והוסיף שלא איתר את זיגייר באיטליה, "אך אמרו לי כי עבד שם אדם שנשא את אחד משמותיו ולא היה זמין באותו עת. המקורות שלי באוסטרליה אמרו לי גם שהיו עוד שני אוסטרלים שעבדו עם המודיעין הישראלי ושגם הם עבדו באותה חברה".

"ייתכן שאוסטרליה השתמשה בי"

כשנשאל קוטסוקיס מה היה המניע של המודיעין האוסטרלי להדליף לעיתונאים את המידע על בן זיגייר, אמר כי "זו לא הייתה החלטה מכוונת, לדעתי, של ראשי שירותי המודיעין האוסטרלי, ליצור איתי קשר. זו הייתה החלטה של שני אנשים שעובדים בתחום הזה והם קיבלו את ההחלטה באופן עצמאי".

קוטסטוקיס נשאל עוד האם היה לדעתו כלי בידי המודיעין האוסטרלי שנועד לחשוף את זיגייר. "זה ייתכן. לעולם אין לדעת מה מניע אנשים כשהם מחליטים להדליף סיפורים כאלה, אבל הם קיבלו החלטה ליצור איתי קשר ובהחלט היה נראה שהם רוצים לחשוף את זיגייר ואת שני האחרים".

בעבר העיד העיתונאי כי הוא חושד שהמוסד עוקב אחריו. לשאלה האם הוא עדיין חושש שמישהו עוקב אחריו הוא עונה בשלילי: "אני מסופק מאוד. בשביל מה לטרוח? יש להניח שהם יודעים מה שאני יודע ושזה לא ממש מטריד אותם בשלב זה".