כתב ABC: המודיעין האוסטרלי חשף את בן זיגייר

האם שירותי הביטחון האוסטרלים "מכרו" את בן זיגייר וחשפו אותו ואת פעילותו לתקשורת האוסטרלית? העיתונאי טרוור בורמן, שערך את התחקיר על זיגייר ברשת ABC, אומר היום כי סיפורו של זיגייר הודלף בכוונה

האם גורמי הביטחון והמודיעין באוסטרליה הם שעומדים מאחורי הדלפת פרשת בן זיגייר - האסיר X - לכלי התקשורת באוסטרליה? טרוור בורמן, עורך התחקיר על זיגייר ברשת ABC טוען בראיון מיוחד כי התשובה לכך היא חיובית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זיגייר היה, למיטב הבנתנו, אחד משלושה אזרחים אוסטרליים בעלי אזרחות כפולה שגויסו ע"י המוסד והיו מעורבים בפעילות של חברה באיטליה. אותה חברה הייתה מעורבת בייצוא רכיבים אלקטרוניים למדינות בעולם הערבי ולאירן", סיפר בורמן.

לדברי בורמן, המודיעין האוסטרלי היה מודע לכך שזיגייר ושני האוסטרלים היהודים הנוספים שינו באופן תדיר את שמותיהם והוציאו דרכונים חדשים. "הם הדליפו לגוף תקשורת פה באוסטרליה את שמותיהם ואמרו שהם חושדים שהם עובדים עבור המוסד". כשעומת זיגייר עם הפרטים ע"י עיתונאי, הכחיש את הדברים בתוקף.

"התאבדותו מעורר תהיות באוסטרליה"

היחסים בין המודיעין האוסטרלי לבין המוסד הישראלי היו מתוחים מאוד באותה תקופה, בעקבות חיסול מבחוח בדובאי והדיווח כי מחסליו עשו שימוש בדרכונים אוסטרליים. "המודיעין האוסטרלי התעניין מאוד במה שהיה לזיגייר לומר על פעילותו במוסד", הוסיף בורמן. העיתונאי האוסטרלי הוסיף כי התאבדותו של זיגייר ממשיכה לעורר תהיות באוסטרליה. "הדבר המרכזי שאנשים שואלים את עצמם הוא כיצד אדם כזה, שמוחזק בתא כל כך שמור עם אמצעים מתקדמים למעקב - מת בצורה כזאת?".

הבוקר פורסם באוסטרליה כי בן זיגייר נעצר על ידי מפעיליו בישראל מכיוון שחשדו שפירט בפני שירותי המודיעין האוסטרלים תכניות של מבצעים חשאיים של המוסד - ופגע בהוצאתם לפועל. על פי הדיווח החדש של רשת ABC האוסטרלית, מי שחשפה את כל הפרשה בשבוע שעבר, זיגייר סיפק לאנשי המודיעין האוסטרלי מידע על מבצעים שונים, כולל מבצע חשאי במיוחד שתוכנן להתבצע על אדמת איטליה. המבצע הזה, אומרים באוסטרליה, תוכננן במשך שנים ארוכות.

עוד דווח כי זיגייר הגיש בפני שלטונות אוסטרליה ויזה לאיטליה במהלך אחד במהלך ביקוריו האחרונים במדינה. באחד מהביקורים האלה הוא נפגש עם קצין מודיעין אוסטרלי, בפניו חשף את הפרטים.