הנגבי: "מוזר שהח"כים לא עודכנו בפרשת X"

חבר הכנסת מטעם הליכוד-ביתנו, שעמד בראש הוועדה לשירותים חשאיים עד שנת 2010, אז על פי הפרסומים שם קץ לחייו בן זיגייר בכלא איילון שברמלה, טען כי "יש בכך כדי להעיב על היחסים בין הכנסת לשירותי הביטחון, שדווקא יודעים לשתף פעולה כשצריך"

חשיפת פרשת האסיר X ממשיכה לעורר הדים בישראל: חבר הכנסת צחי הנגבי (הליכוד-ביתנו) מתח הערב ביקורת על מערכת הביטחון, ואמר כי "מאוד מוזר שנושא כזה, שיש לו היום משקל משמעותי, לא הובא לידיעת ועדת המשנה לשירותים חשאיים". האחרון עמד בראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בעת שבה התרחש  המקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המסורת היא", אמר הנגבי, "שבשיח שמתנהל בין הכנסת לראשי השירותים החשאיים היא שמביאים לידיעת הוועדת המצומצמת אירועים שבהם יש חשש למבוכה". הוא הוסיף, כי "זה מאוד מפתיע, אבל אני יכול רק לקוות שיושב הראש של הוועדה שבא בעקבותיי, שאול מופז, שנכנס לתפקידו ב-2010, קיבל מידע על המקרה".

הנגבי המשיך בדברי הביקורת על מערכת הביטחון, וציין כי "אם לא כך היה - יש בכך כדי להעיב על האמון העצום שהוועדה נותנת בזרועות הביטחון, לאחר עשרות שנים שבהן הוכח כי הם יודעים לשתף במידע. גם כשמדובר בהישג מרשים וגם כשמדובר בתקלה".

נתניהו: "ישראל אינה מדינה ככל המדינות"

עד עתה הסתפקה ישראל בהודעה לקונית של משרד המשפטים שהתייחסה ל"פרשת האסיר X", הנמצאת בראש סדר היום בימים האחרונים גם בישראל וגם באוסטרליה, אבל היום סיפק ראש הממשלה נתניהו התייחסות ראשונה לפרשת מותו של בן זיגייר בכלא ולמחלוקת הקשה סביבה ההחלטה להשתיקה.

נתניהו בחר להתייחס בעיקר לדיון הציבורי שהתעורר סביב הניסיון להשתיק את הסיפור בתחילה, וסביב צו איסור הפרסום הגורף שהוטל על פרטי הפרשה. "אני מבקש לומר שאני סומך לחלוטין על כוחות הביטחון של מדינת ישראל", אמר. "הם פועלים במסירות ובמחויבות אין קץ להבטיח שנוכל לחיות בארץ הזו. אני סומך גם באופן מוחלט על רשויות החוק במדינת ישראל".

הוא הדגיש את מצבה הביטחוני המיוחד של ישראל ואמר: "אנחנו לא ככל שאר המדינות. אנחנו מדינה דמוקרטית למופת ושומרים על הזכויות של הנחקרים וזכויות הפרט לא פחות משום מדינה אחרת, אבל אנחנו גם יותר מאוימים, יותר מאותגרים ולכן אנחנו חייבים לדאוג לשמור על פעילות תקינה של זרועות הביטחון שלנו. ולכן אני מבקש מכולם, תנו לכוחות הביטחון להמשיך לעבוד בשקט כדי שנוכל להמשיך לחיות בביטחון ובשלווה במדינת ישראל".