נתניהו על פרשת האסיר X: חשיפת יתר מסוכנת

ראש הממשלה התייחס לראשונה לפרשה שעוררה סערה בישראל ובאוסטרליה ולהשתקה עד לפרסום התחקיר. נתניהו הדגיש את חשיבות השמירה על הביטחון - גם אל מול חופש הביטוי: "חשיפת יתר של פעילות ביטחונית ומודיעינית עלולה לפגוע קשות בביטחון המדינה"

נתניהו בהתייחסות ראשונה לפרשה (רויטרס)

ישראל הסתפקה עד עתה בהודעה לקונית של משרד המשפטים שהתייחסה ל"פרשת האסיר X", הנמצאת בראש סדר היום בימים האחרונים גם בישראל וגם באוסטרליה, אבל היום מספק ראש הממשלה נתניהו התייחסות ראשונה לפרשת מותו של בן זיגייר בכלא ולמחלוקת הקשה סביבה ההחלטה להשתיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו בחר להתייחס בעיקר לדיון הציבורי שהתעורר סביב הניסיון להשתיק את הסיפור בתחילה, וסביב צו איסור הפרסום הגורף שהוטל על פרטי הפרשה. "אני מבקש לומר שאני סומך לחלוטין על כוחות הביטחון של מדינת ישראל", אמר. "הם פועלים במסירות ובמחויבות אין קץ להבטיח שנוכל לחיות בארץ הזו. אני סומך גם באופן מוחלט על רשויות החוק במדינת ישראל".

ראש הממשלה אמר כי "כוחות הביטחון והמודיעין של ישראל פועלים תחת פיקוחן המלא של רשויות החוק שהן עצמאיות לחלוטין. בשילוב הזה של שמירת על הביטחון ושמירה על החוק נשמר גם חופש הביטוי".

"אנחנו מדינה דמוקרטית למופת"

הוא הדגיש את מצבה הביטחוני המיוחד של ישראל ואמר: "אנחנו לא ככל שאר המדינות. אנחנו מדינה דמוקרטית למופת ושומרים על הזכויות של הנחקרים וזכויות הפרט לא פחות משום מדינה אחרת, אבל אנחנו גם יותר מאוימים, יותר מאותגרים ולכן אנחנו חייבים לדאוג לשמור על פעילות תקינה של זרועות הביטחון שלנו. ולכן אני מבקש מכולם, תנו לכוחות הביטחון להמשיך לעבוד בשקט כדי שנוכל להמשיך לחיות בביטחון ובשלווה במדינת ישראל".

"בשילוב של שמירה על הביטחון ועל החוק, נשמור גם על חופש הביטוי", חזר והבטיח נתניהו, "אבל יחד עם זאת, חשיפת יתר של פעילות ביטחונית ומודיעינית עלולה לפגוע קשות בביטחון המדינה ולכן אין לזלזל באינטרס הביטחוני. נמשיך לעבוד בשקט כדי שנוכל להמשיך לחיות בביטחון".

ובינתיים באוסטרליה: פותחים בחקירה עצמאית

באוסטרליה לא מסתפקים בחקירה הישראלית בפרשת נסיבות מותו בכלא של האסיר X והיום הודיע שר החוץ האוסטרלי בוב קאר כי משרדו יפתח בחקירת התאבדותו של בן זיגייר, מי שלכאורה הופעל על ידי המוסד, נכלא בבידוד ושם קץ לחייו. 

תאוריות קונספירציה שונות כבר פותחו בתקשורת האוסטרלית, וכעת החליטה הממשלה בקנברה לבדוק בעצמה את הטענות - ולדרוש תשובות גם מישראל. שר החוץ קאר אמר שבמשרדו כבר החלו בגיבוש דוח על הפרשה, "שיחקור את כל הקשרים הקונסולאריים בין אוסטרליה לישראל, כולל הקשרים בין סוכנויות הביון של שתי המדינות".

"ביקשנו מממשלת ישראל לתרום לדוח", אמר קאר לעיתונאים. "אנחנו רוצים להעניק להם את ההזדמנות להעניק לנו הסבר. תהיה לזה השפעה פרקטית במקרים בעתיד שבהם אזרחים אוסטרלים יקבלו יחס דומה".

שר החוץ האוסטרלי הסביר: "אני צריך לדעת איזה קשר קיים בין הסוכנויות האוסטרליות ואלה של ישראל ואני צריך לראות מה הישראלים רוצים לומר לאוסטרליה. המפתח הוא לקבל את כל המידע".