דיווח: "הביון האוסטרלי ידע מפרשת האסיר X"

על פי דיווח שהתפרסם הבוקר ב"אוסטרליאן", הכירו שירותי הביטחון החשאיים בקנברה את דבר מעצרו של בן זיגייר בישראל, ולכן לא פנו השלטונות במדינה בבקשה רשמית על מנת לקבל מידע על נסיבות המקרה. "בכל יום שחולף ניתן לראות עד כמה השלטונות האוסטרליים היו מעורבים לעומק בפרשה", אמר גורם ישראלי לעיתון

הביון האוסטרלי ידע? זיגייר (רשת ABC)

פרשת האסיר X ממשיכה להסתעף: העיתון "אוסטרליאן" ציטט הבוקר גורם ישראלי, שלפיו שירותי הביון בקנברה, ASIO, היו מעורבים בכל פרטי הפרשה - ולכן לא פנו לישראל בבקשה לקבל מידע אודות נסיבות מעצרו המסתורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגורם הישראלי צוטט בעיתון כאומר כי "בכל יום שחולף ניתן לראות עד כמה השלטונות האוסטרליים היו מעורבים לעומק בפרשה". עוד ציין, כי "ברור לכל שקנברה הייתה מעורה בפרשה זמן רב לפני 'התאבדותו'; כששב לארצו בארון - הם ידעו שהוא לא עוד מטייל שנהרג בחו"ל".

"נסיבות ההתאבדות מעלות שאלות קשות"

"נסיבות ההתאבדות מעלות שאלות קשות" (חדשות 2)

בסופו של שבוע שהיה מלא בדיווחים ושיחות טלפון שהוחלפו בין ישראל לאוסטרליה, התייצב וורן ריד, בכיר לשעבר בסוכנות הביון האוסטרלית, לדבר על מה שידוע לו ועל מה שמטריד אותו בפרשה שהצליחה לעורר סערה לא קטנה - פרשת כליאתו ומותו של סוכן המוסד לכאורה, בן זיגייר.

תחילה נשאל ריד על הזגזוג בעמדת שר החוץ האוסטרלי באשר לפרשה. בתחקיר הראשוני הוא טען כי לא שמע על בן זיגייר או על מעצרו, אבל בתוך יום בלבד הוא חזר בו. "זאת הייתה טעות מרה מצדו של שר החוץ", אמר ריד, "קרוב לוודאי שלא של המשרד, אבל מביכה מאוד. היא גם מעט מעליבה למשפחתו של בן".

והאם היה זה שירות הביטחון האוסטרלי שחשף את הסוכן, על פי הדיווחים? "נראה שזיגייר הגיש בקשה לשניים-שלושה דרכונים בשמות אחרים", הסביר ריד, "היו בעלי אזרחות כפולה נוספים שביקשו דרכונים נוספים. המשרד האוסטרלי, כפי שנעשה בדרך כלל, יידע את שירות הביטחון של אוסטרליה, ואז הארגון, המקביל לשב"כ, התחיל בחקירה".

הוא הוסיף, כי "אני לא אהיה מופתע אם לעולם לא נשמע את הסיפור במלואו ב-100%. אפשר להסכים שאנחנו יודעים כבר 20-30%. הדיון באוסטרליה והממשלה בישראל, יכולים להביא אותנו ל50-60 אחוזים. לא חושב שנגיע להרבה מעבר לזה", העריך בכיר הביטחון לשעבר באוסטרליה.

במהלך השבוע עלו לא מעט שאלות בנוגע לנסיבות התאבדותו של זיגייר בתא המבודד בו הוחזק. לריד דווקא לא היו תשובות בעניין - רק ספק. "הנקודה המטרידה היא שעל מנת לתלות את עצמך ולהתאבד אתה צריך כבל, חבל, חגורה, וילון או סדין, כמו גם כיסא, או משהו אחר לעמוד עליו, ואתה צריך וו או קורה כדי שיהיה התקן חזק כך שכשאר תבעט תוכל לתלות את עצמך. אף אחד משלושת הדברים לא נמצא בתא בו הוא היה. לדעתי זו עובדה שמעלה שאלות קשות".