העיתונאי האוסטרלי ששוחח עם בן זיגייר מדבר

העיתונאי היחיד ששוחח עם בן זיגייר – האסיר X - הוא ג'ייסון קוטסוקיס, עיתונאי אוסטרלי - מי שכבר לפני שלוש שנים נחשף למידע שאנחנו נחשפים אליו עכשיו. היום בריאיון מיוחד לחדשות 2 הוא משחזר את השיחה ההיא, וטוען שאולי שיחת הטלפון ההיא, הניעה את כל שרשרת האירועים שנגמרה במותו של זיגייר

בישראל לא מנדבים מידע בכל מה שקשור בפרטים על פרשת האסיר X, אך בעולם יש בכל זאת אנשים שהצליחו לפרוץ את חומת השתיקה. אחד מהם הוא ג'ייסון קטסוקיס, העיתונאי שהופך לאחת מדמויות המפתח בפרשה, בעיקר כיוון שהוא כנראה האדם האחרון ששוחח עמו לפני שנעצר ושמסכים לדבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיתונאי אוסטרלי במזרח התיכון שלפני שלוש שנים קיבל מידע שהוביל אותו עד לטלפון של בן זיגייר - ימים ספורים בלבד לפני שנעצר - מעמת אותו עם השאלה האם הוא עובד עבור שירותי המודיעין הישראליים. התגובה שהוא מקבל מזיגייר היתה: "לך לכל הרוחות".

"התחלתי לבדוק את הסיפור באוקטובר 2009", הוא משחזר היום. "קיבלתי מידע מאיש מודיעין אוסטרלי. הוא סיפר לי שיש לו מידע על שלושה אוסטרלים שעשו עלייה ונעשו אזרחים ישראליים, וששלושתם נסעו חזרה לאוסטרליה בעשר השנים האחרונות כדי להשיג שם זהות חדשה". לכאורה זה היה אמור להדליק נורה אדומה אצל השלטונות המקומיים, אך קטסוקיס מסביר שלא בהכרח. "מותר לעשות את זה - זה נשמע אמנם מוזר אבל באוסטרליה מותר לשנות את השם כל 12 חודשים".

"זיגייר אמר לי לך לעזאזל" (רשת ABC)

"אפשר לקרוא לזה פירצה בחוק האוסטרלי, ולכן חשדתי שהמודיעין הישראלי ניצל את זה, כי כך הם היו יכולים להשיג דרכונים חדשים בקלות, מבלי לעבור על שום חוק. בשבילם זאת פשוט הייתה דרך לנסוע בקלות למדינות כמו אירן, סוריה ולבנון", אומר העיתונאי. "לא ידוע לי שבן זיגייר נסע ללבנון או לסוריה, אבל אני די בטוח שבשלב כלשהו הוא נסע לאירן, כמה פעמים. כך אמר לי איש המודיעין האוסטרלי. הוא לא שינה את הדרכון אבל הוא שינה את שמו. הוא היה צריך למסור את הדרכון הישן והייתה בו חותמת של אירן".

קברו של זיגייר, מלבורן, אסוטרליה (רשת ABC)

אז החליט קטסוקיס לנסות ולדבר עם זיגייר. "כשהתקשרתי אליו לא שאלתי אותו אם הוא סוכן מוסד - אלא אם הוא עובד עבור המודיעין הישראלי? הוא הכחיש הכל בתקיפות רבה, אמר שהוא כמו כל אוסטרלי אחר שעשה עלייה. התקשרתי כמה פעמים ובסוף הוא אמר לי פשוט 'לך לעזאזל', שכל מה שאני אומר זה שטויות".

"הוא לא נשמע לחוץ, הוא שכנע אותי שאין לו שום קשר למה שדיברתי עליו"

בשלב זה נשאל קטסוקיס מה קרה עם שני האזרחים הישראליים האחרים (מלבד זיגייר): "דיברתי עם אחד מהם, אך לא הצלחתי למצוא את השלישי. גם הוא ניסה לנפנף אותי, אמר שהכל פנטזיה ושאני אתחפף ולהתראות. ניסיתי להשיג אותו אחרי שהסיפור פורסם וכמובן שלא הצלחתי. קראתי עכשיו שהאוסטרלים חושבים שהוא נעצר מכיוון שחשבו שהוא הולך לדבר עם התקשורת". פה נדלקה לעיתונאי האסטרלי נורה אדומה - האם דווקא העיתונאי הניע את כל שרשרת הפעולות שהביאה למעצר ולמותו של זייגר? "זה גרם לי לחשוב", הוא משחזר. "הוא דיבר איתי וידע שאני עיתונאי. התזמון של המעצר שלו מאוד מחשיד - כמה ימים בלבד אחרי שהוא דיבר איתי".