גורם משפטי בכיר: "נגרם נזק כבד לביטחון המדינה"

בתדרוך ראשון שהתקיים הערב בפרשה, ציין הגורם כי מאסרו של מי שכונה "האסיר X" נעשה כדין; הוא הוסיף, כי "גורמי הביטחון מתפלצים למשמע אי-הדיוקים בדיווחים השונים". עוד אמר, כי "בישראל אין כיום אסירים מסוג זה"

פרשת סוכן המוסד ממשיכה לייצר כותרות, ונדמה שגם בישראל מבינים, קצת באיחור, שהטיפול התקשורתי בפרשה היה לקוי. הערב התקיים תדרוך ראשון של גורם משפטי בכיר בנושא - שניסה להבהיר כי מאסרו של בן זיגייר בשנת 2010 נעשה על פי חוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנזק שנגרם כבר לביטחון המדינה הוא כבד", ציין הגורם המשפטי, והוסיף: "גורמי הביטחון בכירים מתפלצים למשמע אי-הדיוקים בדיווחים השונים הנוגעים לפרשה".

הוא התייחס עוד לשאלת החזקת אסירים בכלא בשם בדוי. "בישראל אין כיום 'אסירי X' ומדובר במקרים בודדים שאירעו בעשרות השנים האחרונות", הדגיש. "ההחלטה להחזיק האסיר בכלא נובעת משיקולי ביטחון, אך גם מתוך רצון להבטיח את ביטחונו האישי ואת ביטחון משפחתו", ציין הגורם המשפטי.

"במקרה הזה", אמר, "האסיר הסכים להיות מוחזק בשם אחר; הוא פגש את משפחתו ונוהל נגדו הליך פלילי רגיל", סיכם את דבריו.

"לנתק את הצנזורה מהמערכת הצבאית"

במקביל, טוענים בכירים במערכת הביטחון כי לדעתם, יש לבחון את הוצאת הצנזורה מהמערכת הצבאית. לדבריהם, יש לבחון מחדש את הליכי קבלת ההחלטות לגבי פרסומים שונים הנוגעים לביטחון המדינה. יצויין, כי רק לפני כשבוע המליצה ועדת טירקל, שעסקה בדוח משט המרמרה לעזה, כי יש להפוך את הפרקליט הצבאי הראשית לדמות עצמאית המנותקת מן הצבא.

דיווח: "זיגייר עמד לחשוף מידע רגיש"

האוסטרלים ממשיכים לחשוף פרטים חדשים על פרשת האסיר X, שמסעירה את המדינה מאז פרסום התחקיר על "סוכן המוסד" בן זיגייר, שהתאבד בכלא הישראלי. גורמי ביטחון במדינה חשדו כי זיגייר עומד לחשוף מידע על מבצעי מודיעין ישראליים, ובהם שימוש בדרכונים מזויפים של אזרחים אוסטרלים.

"זיגייר כנראה עמד לחשוף מידע רגיש מאוד, אבל לא הייתה לו הזדמנות", אמר גורם ביטחוני אוסטרלי המעורה בפרטי הפרשה לסוכנות הידיעות. מקורות בבירת אוסטרליה קנברה אומרים כי שירות הביון האוסטרלי, ה-ASIO, לא קיבל מישראל מידע על אופי החדשות נגד זיגייר. עם זאת, על פי הדיווח, היה זיגייר בקשר עם המודיעין האוסטרלי.

על פי הדיווח בעיתון האוסטרלי, המודיעין הישראלי עדכן את עמיתיו ביבשת בדבר מעצרו של זיגייר שמונה ימים לאחר שהרשויות בדובאי פרסמו כי סוכנים ישראלים עשו שימוש בדרכונים אוסטרליים מזויפים במהלך המבצע לחיסול מבחוח. בעקבות החיסול נוצר משבר ביחסים בין המודיעין הישראלי לאוסטרלי.

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

דיווח: בן זיגייר היה ממחסלי מבחוח

"בעולם החדש אי אפשר להסתיר דברים"

שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

ראש המוסד: לא להשתיק את הח"כים

דיווח: "בן זיגייר עבד בחברה שסחרה עם אירן"

האם בן זיגייר "החליף צדדים" כסוכן?

המדינה מצמצמת את האיסור ומודה בקיומו של "אסיר X"

פרשת "האסיר X": זיגייר עבר התמחות במשרדו של השר נאמן

הכתב האוסטרלי: "שיטת המוסד - להחליף שם יהודי לשם אנגלו-סקסי"

אביו של "האסיר X" שובר שתיקה: זה כואב מדי

זיגייר לפני מותו: "לא ריגלתי"

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"