דיווח: "בן זיגייר עמד לחשוף מידע רגיש מאוד"

סוכנות פיירפקס האוסטרלית מצטטת גורמי ביטחון מקומיים, שאומרים כי "סוכן המוסד" התכוון למסור מידע על מבצעי מודיעין ישראליים ובהם כאלה שכללו שימוש בדרכונים אוסטרליים מזוייפים

"זיגייר עמד לחשוף מבצעים רגישים" (http://www.theaustralian.com.au/)

האוסטרלים ממשיכים לחשוף פרטים חדשים על פרשת האסיר X, שמסעירה את המדינה מאז פרסום התחקיר על "סוכן המוסד" בן זיגייר, שהתאבד בכלא הישראלי. גורמי ביטחון באוסטרליה חשדו כי זיגייר עומד לחשוף מידע על מבצעי מודיעין ישראליים, ובהם שימוש בדרכונים מזויפים של אזרחים אוסטרלים.

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זיגייר כנראה עמד לחשוף מידע רגיש מאוד, אבל לא הייתה לו הזדמנות", אמר גורם ביטחוני אוסטרלי המעורה בפרטי הפרשה לסוכנות הידיעות. מקורות בבירת אוסטרליה קנברה אומרים כי שירות הביון האוסטרלי ה-ASIOלא קיבל מישראל מידע על אופי החדשות נגד זיגייר. עם זאת, על פי הדיווח היה זיגייר בקשר עם המודיעין האוסטרלי.

על פי הדיווח בעיתון האוסטרלי, המודיעין הישראלי עדכן את עמיתיו באוסטרליה בדבר מעצרו של זיגייר שמונה ימים לאחר שהרשויות בדובאי פרסמו כי סוכנים ישראלים עשו שימוש בדרכונים אוסטרליים מזויפים במהלך המבצע לחיסול מבחוח. בעקבות החיסול נוצר משבר ביחסים בין המודיעין הישראלי לאוסטרלי.

"זיגייר היה ממחסלי מבחוח"

מוקדם יותר דיווח עיתון כוויתי כי בן זיגייר שירת ביחידת המוסד שאחראית לחיסולו של בכיר חמאס מחמוד מבחוח בדובאי לפני כשלוש שנים. העיתון אל ג'רידה מצטט מקורות מערביים עלומים, שטוענים כי זיגייר, "סוכן המוסד" שהתאבד בכלא הישראלי, היה אחד ממחסליו של מחמוד מבחוח, בכיר חמאס שהיה אחראי על פי פרסומים שונים למערך ההברחות של חמאס. הוא חוסל בדובאי ב-19 בינואר 2010.

לדברי המקורות, זיגייר יצר קשר עם הרשויות בדובאי לאחר החיסול ומסיבה שטרם התבררה עד כה, סיפר בפרטי פרטים על הפעולה. בתמורה הבטיחו לו הרשויות המקומיות הגנה. על פי הפרסום, כוח ישראלי הצליח להגיע למקום שבו הסתתר, משם נחטף זיגייר ונכלא באשמת בגידה בתא הבידוד בכלא איילון.

דיווח: זיגייר היה קשור לחברת קש שפעלה במכירת מוצרים לאירן

אמש פרסמנו כי העיתון הבריטי "גרדיאן" הביא את סיפורו של ג'ייסון קאטסוקיס, עיתונאי אוסטרלי שחקר לראשונה את החשדות שבן זיגייר מועסק על ידי המוסד - וממנו עולה שלזיגייר היה קשר עם חברת קש שפעלה במכירת מוצרי אלקטרוניקה לאירן, באירופה.

לפי הדיווח, זיגייר - שבעת התחקיר של קאטסוקיס ב-2009, טרם נעצר - היה מעורב עם עוד שני אזרחים ישראלים בחברה המדוברת. "נאמר לי שהרשויות האוסטרליות 'סוגרות' על זיגייר ושהוא עלול להיעצר", סיפר העיתונאי וציין ש"האסיר איקס" ביקש אשרת עבודה באיטליה.

בנוסף, לחדשות 2 באינטרנט נודע שבשנת 2001 התמחה זיגייר בחברת עורכי דין בינלאומית, לה סניפים במזרח התיכון וגם בדובאי, אשר נותנת שירותי ייעוץ לחברות גדולות, טכנולוגיות וביטחוניות, בנושא התמודדות עם הסנקציות על הסחר עם אירן. ייתכן ששם, לראשונה, נקשר הקשר האירני של זיגייר. 

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

דיווח: בן זיגייר היה ממחסלי מבחוח

"בעולם החדש אי אפשר להסתיר דברים"

שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

ראש המוסד: לא להשתיק את הח"כים

דיווח: "בן זיגייר עבד בחברה שסחרה עם אירן"

האם בן זיגייר "החליף צדדים" כסוכן?

המדינה מצמצמת את האיסור ומודה בקיומו של "אסיר X"

פרשת "האסיר X": זיגייר עבר התמחות במשרדו של השר נאמן

הכתב האוסטרלי: "שיטת המוסד - להחליף שם יהודי לשם אנגלו-סקסי"

אביו של "האסיר X" שובר שתיקה: זה כואב מדי