שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

במהלך דיון בפני חברי הסנאט האוסטרלי הודה שר החוץ כי הממשל ידע על מעצרו של "סוכן המוסד" באמצעות ערוצי המודיעין. סוכונות הידיעות AP דיווחה כי באוסטרליה דרשו מישראל ערבויות לשלומו ולהגנה על זכויותיו. אמש הודתה ישראל לראשונה בחלק מפרטי הפרשה

בן זיגייר

יממה אחרי חשיפת פרשת "האסיר X" בתחקיר באוסטרליה, הודה שר החוץ בוב קאר בפני ועדת הסנאט האוסטרלי כי הממשל אכן ידע על מהלך מעצרו של בן זייגר בישראל. על פי הדיווח שפרסמה סוכנות הידיעות AP, המידע הועבר לאוסטרלים באמצעות ערוצי המודיעין כבר בפברואר 2010.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, שר החוץ האוסטרלי הבהיר כי ארצו דרשה מישראל ערבויות לביטחונו של "האסיר X" לאחר שנודע על דבר מעצרו. לדבריו ישראל הבטיחה לאוסטרלים כי זכויותיו הבסיסיות של זייגר המוקנות לו על פי חוק יכובדו וכי יזכה בייצור משפטי על פי בחירתו. בנוסף, ישראל הבטיחה כי בני משפחתו של זיגייר ידווחו בדבר מעצרו וכי הוא ייזכה לתנאי מעצר נאותים.

אמש אישר לראשונה בית המשפט בישראל לפרסם פרטים נוספים מן הפרשה. בכך, ישראל הודתה למעשה לראשונה בקיומו של האסיר ובהתאבדותו בכלא. עם זאת, שמו של האסיר טרם נמסר ובפרקליטות לא קושרים את הפרסום עם שמו של אותו בן זיגייר.

"מטעמי ביטחון, האסיר הוחזק בזהות בדויה"

בהודעה שפרסמה המדינה אמש נכתב כי "בשירות בתי הסוהר הוחזק אסיר שהיה אזרח ישראלי והחזיק גם אזרחות זרה". בהודעה צויין כי "מטעמי בטחון, האסיר הוחזק בזהות בדויה, אולם משפחתו קיבלה מיידית הודעה על דבר מעצרו, והוא יוצג בכל ההליכים שנוהלו בעניינו על ידי עורכי הדין רועי בלכר, משה מזור ובועז בן-צור. האסיר הוחזק בכלא מכוח פקודת מעצר שהוציא בית המשפט המוסמך. ההליכים בעניין האסיר לוו על ידי הגורמים הבכירים ביותר במשרד המשפטים, וזכויות הפרט של האסיר נשמרו, בכפוף להוראות הדין".

עוד לפי ההודעה, "אסיר זה נמצא מת בתאו לפני כשנתיים. בעקבות כך קיימה כב' השופטת דפנה בלטמן-קדראי, נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, חקירה של סיבות המוות, לפי חוק חקירת סיבות מוות, תשי"ח-1958(להלן: הליך חס"מ). בהליך זה הוצא צו המורה על קיום הדיון בדלתיים סגורות. צו זה עודנו בתוקף".

על נסיבות מותו של בן זיגייר, האסיר X, נכתב: "בעקבות חקירתה הנרחבת, ניתנה לפני כחודש וחצי החלטה בהליך החס"מ, ממנה עולה כי מדובר בהתאבדות. עם זאת, הנשיאה העבירה את התיק לבדיקת פרקליטות המדינה, לצורך בחינת היבטים של רשלנות. בכל ההליכים שנוהלו בעניין, לרבות בהליך החס"מ, יוצגו המנוח ומשפחתו על ידי עורכי הדין הנ"ל. מעבר לכך לא ניתן לפרסם פרטים נוספים אודות הפרשה, וזאת מטעמים של ביטחון המדינה".

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

זיגייר הכחיש: אני לא מעורב בריגול

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"