האם בן זיגייר "החליף צדדים" כסוכן?

איך תא חמאס שהוקם באוסטרליה קשור לפרשת בן זיגייר? מה מגלה לנו לוח הזמנים של האסיר X? למה לא ייתכן שהוא היה אזרח פשוט - והאם ייתכן שריגול כפול לאוסטרליה הביא למעצרו? כל השאלות המודיעיניות בפרשת האסיר X

זיגייר ביום חתונתו

פרשת מותו של בן זיגייר / אלון / אלן מעלה, כרגע, יותר סימני שאלה מסימני קריאה. זהו משחק של מידע אמין מול מידע כוזב, אומר לחדשות 2 תחקירן האינטרנט והמודיעין רונן סולומון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד הדברים הוודאיים היחידים בפרשה הוא ציר הזמן: זיגייר עוד פעל ב-2009, נעצר בתחילת 2010 והתאבד בדצמבר, בסופה של אותה השנה. את הסיבה המעצר אנו עדיין לא יודעים, אבל כנראה שזה קרה בעקבות אירוע דרמטי.

מבחינת האירועים שהתרחשו בזירה המודיעינית באותו ציר זמן, ניתן לראות שבמהלך 2007-2009 הקים ארגון חמאס תא באוסטרליה, וגייס לצורך כך אנשים מהקהילה המוסלמית.

המוכר שבהם הוא אזרח אוסטרלי שהחזיק גם אזרחות ירדנית או סעודית, ריאד ראשיד אבו-ערגא שלפי דיווחים עבר אימונים בסוריה וכנראה במדינה נוספת - אירן או לבנון. על פי פרסומים מאפריל 2011, מטרתו של אבו-ערגא הייתה לגייס מרגלים אזרחי ישראל ולתעד מתקנים צבאיים רגישים. אבל לפני שהוא הספיק לבצע את משימתו, הוא נעצר כבר כשהגיע לנמל התעופה בן גוריון. האם יש קשר בין המעצר הזה לבן זיגייר? האם חמאס הצליח לגייס מודיע? השאלה נותרת פתוחה.

לא אזרח פשוט

הפרופיל האישי של בן זיגייר מעלה אף הוא כמה שאלות. אנו יודעים שהוא גדל במשפחה ציונית, שאביו ג'פרי הוא יו"ר הליגה נגד השמצה באוסטרליה וגם נאבק בארגונים פרו- פלסטינים. כיצד זה השפיע על בן?

אנו יכולים להסיק שזיגייר אינו אזרח פשוט מהשורה שהחליט להפנות את גבו לישראל. אם הוא היה אזרח פשוט, היינו ודאי יודעים את זה, כמו במקרים דומים שבהם העיתונות לא חשה את נחת ידה של הצנזורה. על פי הנתונים הקיימים, לפרשה יש קשר למערכת גדולה בהרבה. הסימן המהותי ביותר לקשר הזה היא הדיווח שזיגייר הועלם, לפי התחקיר האוסטרלי.

דרכונו של זיגייר (ABC)

אבל מה גרם לו להיות כה מסוכן? אדם בן 34, לא מומחה לסוג מסוים של נשק, לא מצוי בדרגה גבוהה בהיררכיה של ארגוני הביון ולא ברור איזה מידע הוא החזיק.

עבד עבור גורם זר?

בארגונים ובנושאים חשאיים, הדמויות בעצמן לא יודעות לעתים עבור מי הן עובדות. ייתכן שזיגייר עבד עבור מישהו שהזדהה כגורם ישראלי, אבל לא היה כזה. אפשרות נוספת היא שהוא גויס למודיעין האוסטרלי; התקשורת האוסטרלית מדווחת שהוא ועוד שני אזרחים אוסטרלים עברו תחקור על ידי ארגון הביון האוסטרלי. מכך עולה ההשערה שבמהלך אותה החקירה, זיגייר הסכים לשתף פעולה או להחליף צדדים.

במקרה שהעביר מידע לגורם זר, אפשרי ביותר שזיגייר נעצר על ידי הרשויות בישראל, אבל המשיך להעביר מידע לגורמים שהפעילו אותו - מידע שניתן לו על ידי גורמים ישראלים כדי להטעות את מפעיליו.

שמו של זיגייר שונה מספר פעמים. הוא נולד, בשם בן זיגייר, החליף אותו על פי הפרסומים לשם בן אלון כשעלה לישראל, אבל אז, על פי התחקיר האוסטרלי - החליף שוב את השם, בדרכון חדש לשם בן אלן, שמו של כתב BBC, צלם עיתונות מוכר, ועוד מאות אלפי בני אדם, אם לא יותר.  

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

המדינה מודה לראשונה בקיומו של האסיר X

זיגייר הכחיש: אני לא מעורב בריגול

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"