המדינה מצמצמת את האיסור ומודה לראשונה בקיומו של "האסיר X"

העולם פרסם, התקשורת לחצה, בפרקליטות ביקשו וביהמ"ש נעתר. כך, ישראל הודתה הערב לראשונה בדבר מותו של אסיר ישראלי בעל אזרחות זרה, שהוחזק "בזהות בדויה מטעמי ביטחון" בכלא. החקירה העלתה שהתאבד אולם בפרקליטות ביקשו לבדוק חשד לרשלנות

בן זיגייר

יממה אחרי חשיפת פרשת "האסיר X" בתחקיר באוסטרליה, אישר הערב בית המשפט המחוז מרכז לפרסם פרטים נוספים על הפרשה - לראשונה. בכך, ישראל מודה למעשה לראשונה בקיומו של האסיר ובהתאבדותו בכלא. עם זאת, שמו של האסיר טרם נמסר ובפרקליטות לא קושרים את הפרסום עם שמו של אותו בן זיגייר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בשירות בתי הסוהר הוחזק אסיר שהיה אזרח ישראלי והחזיק גם אזרחות זרה", כך לפי הודעת פרקליטות המדינה בנושא. "מטעמי בטחון, האסיר הוחזק בזהות בדויה, אולם משפחתו קיבלה מיידית הודעה על דבר מעצרו, והוא יוצג בכל ההליכים שנוהלו בעניינו על ידי עורכי הדין רועי בלכר, משה מזור ובועז בן-צור. האסיר הוחזק בכלא מכוח פקודת מעצר שהוציא בית המשפט המוסמך. ההליכים בעניין האסיר לוו על ידי הגורמים הבכירים ביותר במשרד המשפטים, וזכויות הפרט של האסיר נשמרו, בכפוף להוראות הדין".

עוד לפי ההודעה, "אסיר זה נמצא מת בתאו לפני כשנתיים. בעקבות כך קיימה כב' השופטת דפנה בלטמן-קדראי, נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, חקירה של סיבות המוות, לפי חוק חקירת סיבות מוות, תשי"ח-1958(להלן: הליך חס"מ). בהליך זה הוצא צו המורה על קיום הדיון בדלתיים סגורות. צו זה עודנו בתוקף".

על נסיבות מותו של בן זיגייר, האסיר X, נכתב: "בעקבות חקירתה הנרחבת, ניתנה לפני כחודש וחצי החלטה בהליך החס"מ, ממנה עולה כי מדובר בהתאבדות. עם זאת, הנשיאה העבירה את התיק לבדיקת פרקליטות המדינה, לצורך בחינת היבטים של רשלנות. בכל ההליכים שנוהלו בעניין, לרבות בהליך החס"מ, יוצגו המנוח ומשפחתו על ידי עורכי הדין הנ"ל. מעבר לכך לא ניתן לפרסם פרטים נוספים אודות הפרשה, וזאת מטעמים של ביטחון המדינה".

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

זיגייר הכחיש: אני לא מעורב בריגול

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"