הכתב האוסטרלי: "שיטת המוסד - להחליף שם יהודי לשם אנגלו-סקסי"

בריאיון מיוחד הערב לעודד בן עמי הבהיר טרוור בורמן, מי שערך את התחקיר המדובר אודות "האסיר X" שלדעתו בן זיגייר אכן שימש סוכן מוסד. "הוא שינה את שמו כמה פעמים. הוא חי בישראל 10 שנים, ובשלב כלשהו המוסד גייס אותו"

בריאיון מיוחד בתכנית "שש" עם עודד בן עמי העריך הערב טרוור בורמן, הכתב האוסטרלי שערך את התחקיר המקורי לרשת ABC אודות פרשת האסיר X שמעוררת גלים בעולם ובמיוחד באוסטרליה ובישראל, כי אותו בן זיגייר שלכאורה נכלא והתאבד בכלא הישראלי - אכן פעל למען המוסד הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"למיטה הבנתי האדם הזה גויס על ידי המוסד", אמר בורמן בריאיון. "מקורות מודיעין כאן באוסטרליה אומרים שזו שיטה די ידועה של המוסד: יהודים אוסטרלים משנים את שמם משם אירופי-יהודי לשם אנגלו-סקסי. ואז הם מוציאים דרכון אוסטרלי חדש ויכולים לנסוע בחופשיות - הם יכולים לנסוע לעולם הערבי, הם יכולים לנסוע לאירן".

בורמן הבהיר שזיגייר "שינה את שמו כמה פעמים. הוא חי בישראל 10 שנים, ובשלב כלשהו המוסד גייס אותו". עם זאת הוא הודה, "יש בסיפור הזה יותר שאלות מתשובות במובנים רבים". לגבי יחסי אוסטרליה-ישראל אמר: "באופן טבעי, היחסים בין אוסטרליה לישראל טובים מאוד, קרובים מאוד. אבל בעבר ממשלת אוסטרליה לא נרתעה מלפעול נגד ישראל בסוגיות שונות. ב-2010 אחרי ההתנקשות בדובאי אוסטרליה אספה מידע שלפיו אוסטרלים בעלי אזרחות כפולה שינו את זהותם כדי להוציא דרכונים מזויפים. בעקבות זאת אוסטרליה גירשה דיפלומט ישראלי".

אביו של זיגייר: "זה עדיין כואב מדי"

אביו של זיגייר שבר מוקדם יותר היום שתיקה והגיב לפרשה המסתורית. האב ג'פרי, דמות ידועה בקהילה היהודית במלבורן, שוחח היום עם אתר חדשות אוסטרלי. "זה פשוט כואב מדי בשבילנו כרגע", אמר האב.

בן זיגייר (רשת ABC האוסטרלית)

"אנו מבינים את העניין הרב", הוסיף האב, "אבל החלטנו שלא לדבר עם אף אחד, לא כרגע. אני מצטער". בתחקיר האוסטרלי סירבו בני משפחתו ומכריו של זיגייר לדבר על הנושא.

אחת השכנות סיפרה על היכרותה עם בן וציינה כי נהגה לדבר איתו בעברית. "הוא שלט בשפה בצורה שוטפת", העידה. "הוא היה בחור מאוד שמח וחייכן", הוסיפה השכנה, "ונהג לעזור". מותו של בן, סיפרה, גרם להלם גדול. "המשפחה שלו הייתה הרוסה", הדגישה וציינה כי לאחר קבורתו ישבו בני המשפחה 'שבעה' על פי המסורת.

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

זיגייר הכחיש: אני לא מעורב בריגול

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"