בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

בכיר לשעבר בסוכנות הביון האוסטרלית אומר כי פרשת התאבדותו של בן זיגייר בכלא הישראלי קשורה ב"ריגול, בגידה ובעוד נושאים מאוד מאוד רגישים". דודו של זיגייר אמר לתקשורת: "זאת טרגדיה למשפחה"

איש מודיעין אוסטרלי לשעבר, ששירת בארגון מקביל של המוסד הישראלי במדינה, אמר לרשת טלוויזיה מקומית באוסטרליה בעקבות חשיפת פרשת האסיר X, כי ישראל חוששת לפרסם פרטים נוספים על התחקיר, כי הם יכולים לגרום לאיום מיידי עליה. "הפרשה קשורה בריגול, בגידה, ובעוד נושאים מאוד מאוד רגישים", הדגיש וורן סיד, הבכיר לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר לשעבר גם התייחס לדיווח שבן זיגייר התאבד לכאורה בתא חסין התאבדויות בכלא בישראל. "זה כמעט בלתי אפשרי, מסתכלים ובוחנים אותך כל הזמן, דואגים שלא יהיה שום דבר בתא הכלא שיכול לשמש אותך כדי להתאבד", אמר. עם זאת, סיבת המוות על פי התחקיר הייתה מוות בתלייה.

דודו של זיגייר, מוזיקאי בשם ווילי זיגייר אמר בריאיון לרדיו במלבורן שהוא עדיין לא יודע מה קרה ומה לא קרה בפרשה שמסעירה את המדינה. "זו טרגדיה למשפחה, כל התאבדות היא טרגדיה - זה כל מה שאני יכול להגיד. הוריו של בן באבל". הוריו של זיגייר עצמו סירבו לשתף פעולה עם התחקיר שפורסם, וגם לאחר שפורסם הם לא נענים לפניות כלי התקשורת.

במקביל, דובר משרד החוץ של אוסטרליה הודיע היום כי מדינתו תפתח בחקירה בעקבות תוצאות התחקיר, ואף הדגיש כי בשגרירות בתל אביב ידעו על דבר המעצר.

כלא איילון (ABC)

"במערכת הביטחון בישראל הידקו הפיקוח"

התחקיר מציג את השתלשלות העניינים שהובילה לבסוף לחשיפת הפרשה. על פי הדיווח ברשת האוסטרלית, דן יקיר, פעיל באגודה למען זכויות האזרח, שלח מכתב לבית המשפט בניסיון לדלות פרטים באשר לכליאת האסיר המסתורי. בית המשפט ענה כי בשל חשש לפגיעה בביטחון המדינה לא ניתן להשיב בנושא.

לאחר שהחלו לצוץ דיווחים בתקשורת העולמית על הפרשה, במערכת הביטחון הישראלית החליטו להדק את הפיקוח על המידע ופנו בנושא לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, שאסר על כל פרסום בנוגע לאסיר, למעצרו, שמו, תנאי כליאתו ואף אזכור הבקשה למנוע את הפרסום וההחלטה של בית המשפט.

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

זיגייר לפני מותו: "לא ריגלתי"

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"

צפו בפרשנות: "מראה לא סימפטית מול ישראל"