צה"ל מציג: סרט פרובוקטיבי נגד הטרדות מיניות

בצבא החליטו להילחם בתופעת ההטרדות המיניות והשיקו קמפיין שבמרכזו סרטון פרובוקטיבי במיוחד. בין שלל האמירות הסקסיסטיות שבסרט: "אפשר להעביר לך חוטר" ו"יש לך אחלה גזרה". צפו בסרטון

סביבות העבודה השונות בצבא ההגנה לישראל המשותפות לגברים ולנשים, הפכו במשך השנים לזירה בה מתבצעות הטרדות מיניות רבות. בצה"ל החליטו להילחם בתופעה באמצעות סרטון הסברה פרובוקטיבי שיפורסם במסגרת קמפיין חדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במרכז הקמפיין, שכבר זכה לכותרת "מתחיל במילים ונגמר במשפט", צפוי לעמוד סרטון שערורייתי למדי. בסרטון נצפה חייל שאינו חוסך במילים ומטריד את החיילות שבסביבתו. בסוף הסרטון נכלא החייל בשל אמירותיו הפוגעניות. בין שלל האמירות הפרובוקטיביות שמופיעות בסרטון ניתן למצוא את הצירופים והביטויים: "אעביר לך חוטר", "אני מושבניק, תפוזים כמו שלך לא ראיתי בחיים" ו-"אחלה גזרה, יש מצב לעשות עלייך קו?".

בצה"ל טרם הסתיים עיבוד הנתונים בדבר מספר ההטרדות המיניות שדווחו בארגון בשנת 2012. ואולם, בשנה הקודמת דווח על מאות אירועי הטרדה שמרביתם בין חיילים וחיילות ובין מפקדים בדרג הזוטר. על פי הנתונים של הצבא, מחצית מההטרדות בשנת 2011 היו הטרדות פיזיות. בצה"ל ציינו כי בשנה החולפת צפוי מספר הדיווחים לרדת.

"רואים את התופעה בחומרה ומשקיעים מאמצים בענישה"

בצבא עדיין לא בטוחים כי הקמפיין יצליח להפחית באופן משמעותי את מספר ההטרדות המיניות בארגון, אך עם זאת רואים שם חשיבות עליונה למלחמה בתופעה. "אנו רואים בחומרה את התופעה ומשקיעים מאמצים בהסברה, בבקרה ובענישה", הסבירה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת-ויזל.

לדברי טבת-ויזל, הקמפיין שיושק יתמקד לאו דווקא בהרתעה, אלא גם בדרכי מניעה של התופעה תוך שיחות עם החיילים הצעירים והמפקדים הזוטרים בדרגים השונים.

יועצת הרמטכ"ל אף ציינה כי במסגרת המאבק פתחו בשנה האחרונה מרכז מיוחד, מהו"ת, לפניות בנוגע להטרדות מיניות. המרכז מספק תמיכה לנפגעים ומבלי שיצטרכו להגיש תלונה בעניין למשטרה הצבאית. "במרכז מבינים את הקושי שבהתמודדות, ואני פונה לכל אחד שנפגע לפנות למרכז לקבלת סיוע", הבהירה טבת-ויזל.