האיחוד האירופי: "הכרה בחיזבאללה כארגון טרור - אפשרות"

יממה לאחר פרסום דוח משרד הפנים הבולגרי העוסק בממצאי הפיגוע הרצחני בעיר הקיט בורגס, שבו הוטלה האחריות לביצוע על התנועה השיעית, ציינה דוברת משרד החוץ באיחוד האירופי כי "הכרה בחיזבאללה כארגון טרור היא רק אחת מן הסנקציות שאנו יכולים לנקוט"

יוכר כארגון טרור? חיילי חיזבאללה (AP)

בעקבות דוח הפיגוע בבורגס שפורסם אתמול על ידי משרד הפנים הבולגרי, ובו הוטלה האחריות לפיגוע הרצחני בבורגס בשנה שעברה על ארגון חיזבאללה, הודיע היום האיחוד האירופי כי הוא שוקל להוסיף את התנועה השיעית לרשימת ארגוני הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדובר באחת מהדרכים שבהן ניתן לנקוט", אמרה דוברת המשרד למדיניות חוץ של האיחוד האירופי, מיה קוצ'יאנצ'יץ'. "כרגע, ארגון חיזבאללה אינו נמצא ברשימת ארגוני הטרור שלנו", הוסיפה והדגישה כי "המדינות החברות בודקות את האופציות העומדות לרשותו - וזו אחת מהן". דבריה של קוצ'יאנצ'יץ' צוטטו בסוכנות הידיעות רויטרס.

הדוברת ציינה עוד, כי "האיחוד יכול לפעול נגד חיזבאללה במספר דרכים ובהן היורופול (גוף השיטור האירופי), בתי המשפט או דרך הערוצים הדיפלומטיים". נמסר, כי ב-18 בפברואר צפויים שרי החוץ של האיחוד האירופי להיפגש בכדי לדון במספר נושאים, וביניהם סוגיית הארגון הלבנוני.

דוח חקירת הפיגוע: "חיזבאללה עומד מאחורי האירוע"

אתמול פרסם שר הפנים הבולגרי את ממצאי דוח חקירת הפיגוע באוטובוס התיירים בעיר הקיט בורגס. נמצא, כי שני אזרחים זרים ממוצא קנדי ואוסטרלי שפעלו בשירות ארגון הטרור הלבנוני היו מעורבים במעשה, שגבה את חייהם של שישה בני אדם וגרם לפציעתם של יותר מ-30.

"הגענו למסקנה ששני האנשים הללו היו חברים בארגון חיזבאללה", אמר השר טסווטאן טסוונטאנוב בתדרוך כתבים עם פרסום הדוח בנושא. בישראל ובארצות הברית ציפו כי הדוח יטיל את האחריות לפעולת הטרור על חיזבאללה, והמשמעות היא שעל האיחוד האירופי יהיה להכיר בארגון הלבנוני כארגון טרור ואף לנקוט סנקציות נגדו - צעד שנמנע מלנקוט בו עד היום.