חשש לפיגוע נוסף: הודקה האבטחה סביב מוסדות יהודיים

במערכת הביטחון לא לוקחים סיכון: בעקבות הפיגוע ב"היפר כשר" הוחלט להגביר את האבטחה על מוסדות יהודיים ברחבי העולם. על פי הערכות גורמים בכירים, תאי טרור רדומים עלולים לנסות ולחקות את המחבל הצרפתי‎

ארכיון (AP)

ימים ספורים לאחר פיגוע הטרור הקטלני במעדנייה "היפר כשר" בפריז, פיגוע שגבה את חייהם של ארבעה אזרחים יהודים צרפתים, נערכים במערכת הביטחון הישראלית לאפשרות שלא מדובר באירוע בודד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצל שרשרת פיגועי הטרור שאירעו בשבוע שעבר בצרפת, החלו בימים האחרונים צעדים של הידוק האבטחה סביב נציגויות ישראליות בכל רחבי העולם, בשגרירויות ובקונסוליות, אבל לא רק בהן.

במקביל, פנתה ישראל בימים האחרונים לשורה של מדינות - מאירופה ועד דרום אמריקה - בבקשה שיסייעו לה באבטחה על המוסדות היהודיים בשטחן, בדגש על בתי כנסת, בתי ספר ומרכזי קניות.

"האיום יילך ויגדל". נתניהו, הערב (רויטרס)

ההנחיה הזו מגיעה בין היתר בעקבות מידע שנמצא על מכשיר הטלפון של המחבל מפריז, מידע שככל הנראה מעלה חשש מפני פיגועים אפשריים נוספים נגד מוסדות יהודיים או ישראלים בעולם.

במערכת הביטחון הישראלית נרשם בימים האחרונים חשש נוסף הנובע מההערכות שלפיהן הפיגוע שאירע במרכול הצרפתי עלול "להעיר" תאי טרור רדומים שינסו להמשיך את דרכו של המחבל.

מוקדם יותר הערב, נאם ראש הממשלה בבית הכנסת הגדול בפריז וקרא ליהודי צרפת לעלות לישראל. הוא אף הזהיר את כלל הצרפתים מפני התפשטות הטרור ברחבי אירופה. "עלינו להכיר בכך שיש מורשת עולמית של האסלאם הקיצוני", טען נתניהו. "רשת של שנאה, קנאות ואלימות. אני מאמין שהאיום הזה עוד יילך ויגדל, שיבואו לאירופה אלפי מחבלים משדות הקטל במזרח התיכון, הסכנה תגדל בהרבה, והיא תיהפך לאיום חמור על האנושות כולה אם האסלאם הקיצוני ישתלט על נשק גרעיני, ועל כן עלינו למנוע בכל דרך מאירן להשיג נשק אטומי".

3.7 מיליון איש בעצרת אחת. פריז, היום (AP)

עוד קודם לכן, התכנסו בכיכר הרפובליקה שבבירת צרפת כ-3.7 מיליון בני אדם לעצרת הזדהות ומחאה ענקית, אחרי סוף השבוע העקוב מדם שכלל את שלושת הפיגועים הרצחניים שבהם נטבחו 17 בני אדם ובהם שוטרים - אחד מהם במערכת המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" ברובע ה-12 ואחר, שהתבצע יומיים אחר כך, במרכול "היפר כשר" שברובע ה-11. באירוע לקחו חלק גם 40 מנהיגים מרחבי העולם ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הכלכלה נפתלי בנט וחבר הכנסת אלי ישי.