דוח החקירה בבולגריה: "חיזבאללה אחראי לפיגוע בבורגס"

7 חודשים לאחר הפיצוץ באוטובוס התיירים, קובע דוח שפרסמו הרשויות בבולגריה כי ארגון הטרור הלבנוני אחראי לפיגוע בבורגס, שבו נהרגו 5 ישראלים ואזרח בולגרי. המשמעות: על האיחוד האירופי יהיה לנקוט בצעדים כנגד חיזבאללה ולהכריז עליו כעל ארגון טרור

הרוגי הפיגוע בבורגס (חדשות 2)

"חיזבאללה ביצע את הפיגוע בבורגס" - זו המסקנה המרכזית בדוח הרשמי של הרשויות בבולגריה אודות פעולת הטרור בה נרצחו 5 ישראלים. קצת יותר מחצי שנה לאחר הפיצוץ באוטובוס התיירים בעיר הנופש הבולגרית, שבו נהרגו שישה בני אדם ובהם חמישה אזרחים ישראלים, מפרסם היום שר הפנים הבולגרי את דוח חקירת האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הפנים הבולגרי, האחראי על החקירה, אמר היום כי שני אזרחים זרים ממוצא קנדי ואוסטרלי שפעלו בשירות ארגון הטרור הלבנוני היו מעורבים בפיגוע באוטובוס בשדה התעופה בבורגס בחודש יולי האחרון. "הגענו למסקנה ששני האנשים האלה היו חברים בארגון חיזבאללה", אמר השר טסווטאן טסוונטאנוב לכתבים בעת פרסום הדוח.

בישראל ובארה"ב ציפו שהדוח יטיל את האחריות לפעולת הטרור על חיזבאללה, והמשמעות היא שעל האיחוד האירופי יהיה להכיר בחיזבאללה כארגון טרור ואף לנקוט בסנקציות נגדו - צעד שנמנע מלנקוט בו עד היום.

אירופה תצרף את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור?

בישראל עשו מאמצים רבים בחודשים שחלפו מאז הפיגוע על מנת לקשור את המסקנות באופן ישיר לחיזבאללה, מהלך שיסייע, כאמור, במאמצים לצרף את הארגון הלבנוני לרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי.

עוד עולה מהדוח שהיורופול, זרוע השיטור של האיחוד האירופי שסייעה בחקירה בבורגס, הצליחה לזהות שלושה מתוך ארבעת החשודים בביצוע הפיגוע. בדוח נכתב שהשלושה הגיעו ממדינות אירופה שגובלות בבולגריה. ככל הנראה, הם נכנסו לאותן מדינות בזהותם שלהם, אך לבולגריה נכנסו בזהויות מזויפות, כ-20 ימים לפני הפיגוע.