ידלין: "נפילת אסד - בשורה אסטרטגית לישראל"

ראש אמ"ן לשעבר הציג את תמונת האיומים והאתגרים לשנה הנוכחית. בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי התייחס לתמורות בסוריה, להתקדמות תכנית הגרעין של אירן ולהמשך בידודה המדיני של ישראל בעקבות הקיפאון מול הפלסטינים

ידלין: מפלת אסד - בשורה אסטרטגית (עזרי עמרם, חדשות 2)

ראש אגף המודיעין לשעבר, אלוף (מיל') עמוס ידלין, מציג הבוקר את ההערכה האסטרטגית לישראל לשנה זו בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר כאן, בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראשית דבריו, התייחס ידלין לנעשה בסוריה ולהשלכות המצב שם עם הנעשה בישראל - זאת, על רקע התקיפה בשטח המדינה שביצע - לפי פרסומים זרים - חיל האוויר.

"יש הזדמנות גדולה וחשובה ביותר בשינוי בסוריה", הסביר ידלין - והרחיב: "הוצאת סוריה מהציר הרדיקלי, במידה שאסד ייפול, תהיה בשורה אסטרטגית חשובה למדינת ישראל. סוריה שלאחר נפילת אסד – בכל קונסטלציה שתהיה - תהיה עסוקה בלבנות עצמה מחדש. הכוח הצבאי המשמעותי שלה יהיה מופנה פנימה ולא החוצה. זה יביא לשיפור במצבה האסטרטגי של ישראל. אני לא רואה את הסורים פונים לעימות מול ישראל".

על סוגיית ההפצצה שם אמר ידלין: "נפגעו מערכות שאנחנו לא רוצים שיגיעו ללבנון, זו הפרה של החלטה 1701 של האו"ם וגם של ההבטחה לרוסים שמערכות אלו לא יגיעו ללבנון. מי שביצע את השיקולים טרם התקיפה הזו, ישקול אותם השיקולים גם במשלוח הבא. ארצות הברית תמכה בפעילות הזו ואפילו הרוסים הבינו שיש בעיה".

"החלטה באירן לפתח פצצה - אתגר משמעותי שיחייב פעולה"

למרות עלייתה של החזית הסורית לכותרות, הבהיר ידלין כי האיום האירני היה - ונותר - המרכזי ביותר שנשקף לישראל גם בשנה הנוכחית. "טהרן השיגה בשנים האחרונות את כל המרכיבים שיאפשרו לה לפתח נשק גרעיני", הוא הזהיר. "הם צריכים הרבה מאוד צנטריפוגות שאין להם כיום. האירנים ימשיכו ויתקדמו ואם ישיגו יותר מ-10,000 צנטריפוגות ייתכן שב-2013 יחליטו לפתח פצצה. זהו אתגר משמעותי שיחייב פעולה".

על מה שיתרחש במקרה שאכן יוחלט לפגוע במתקני הגרעין של אירן אמר ידלין: "דבר כזה יוליד אירוע מלחמתי במזרח התיכון. לא ניכנס למלחמת גוג ומגוג, אבל תהיה תגובה. האירנים הם לא יופתעו כמו אסד, אבל התגובה שלהם תהיה מוגבלת ומחושבת - גם גם בשל אינטרסים פנימיים".

"לפרוץ את הבידוד הבינלאומי"

בכנס התייחס ידלין גם לקיפאון במשא-ומתן עם הפלסטינים ולהשלכותיו הקשות על מעמדה המדיני של ישראל. "האתגר הגדול ביותר הוא לפרוץ את הבידוד הבינלאומי. האירופים הגיעו למצב שהם שוקלים סנקציות נגד ישראל", הוא הזהיר. "התפיסה שישראל עומדת לזעזע את העולם בתקיפה באירן לפני הזמן לא משרתת אותנו".

נוסף על כך, הזהיר ידלין מפני התממשות תרחיש קריסה של הרשות הפלסטינית בשנה הנוכחית. ""זה לא אינטרס", הוא הבהיר - אך הדגיש כי "זה עשוי לקרות - כלכלית ומדינית. מי שאומר שחמאס ישתלט על הגדה המערבית לא מעריך נכון את האחיזה של צה"ל ושל מנגנוני הביטחון הפלסטינים. לכן לא מדובר לדעתי באפשרות סבירה, אבל עם זאת - כדאי להסתכל על הפיכה פוליטית כאחד האוימים, אם תהליך הפיוס יימשך וייערכו שם בחירות".

ביום שישי האחרון התראיין ידלין ב"אולפן שישי" והתייחס לסוגיית התקיפה בסוריה, שיוחסה על ידי גורמים זרים לישראל. ראש אמ"ן לשעבר העריך שגם לסוריה וגם לחיזבאללה אין אינטרס לצאת למלחמה נגד ישראל.

"צבא סוריה מותש ממלחמת האזרחים שמתנהלת בשטח המדינה בשנתיים האחרונות", אמר ידלין. "אסד שורד כי העולם לא מתערב והוא לא היה רוצה לערב כוח חיצוני. לחיזבאללה אין סמכות לפעול, כי כביכול זה בסוריה. האינטרס האירני, לפי שעה, הוא שחיזבאללה לא ישחוק עצמו מול ישראל, כשבאוויר עומדת פעולה אפשרית מול הרפובליקה האסלאמית".

למרות דברי ההרגעה, ציין אלוף (במיל') ידלין, כי "גם סוריה וגם חיזבאללה יודעים להגיב, אמנם לא מיידית ולא תוך 48 שעות, אך בצורה מוגבלת וסמלית בארצות שמעבר לים, או בשיגור רקטות שאף אחד לא לוקח עליהן אחריות".