נשיא סוריה אסד הגיב לראשונה לתקיפה: יכולים להתמודד עם ישראל

נשיא סוריה נפגש עם בכירים אירנים והגיב לראשונה לתקיפה שביצע צה"ל, לפי פרסומים זרים. "תקיפת האתר הצבאי נועדה ליצור חוסר יציבות", אמר אסד שאיים: אנו יכולים להתמודד עם האיומים והתוקפנות נגדנו

לראשונה מאז הדיווחים על התקיפה, שביצע על פי פרסומים זרים חיל האוויר בסוריה בשבוע שעבר, הגיב לנושא נשיא סוריה בשאר אסד והאשים כצפוי את ישראל. בסוכנות הידיעות הסורית נטען שהנשיא אמר את הדברים במהלך פגישה עם סעאד ג'לילי, ראש המועצה לביטחון לאומי של אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, נשיא סוריה שוחח על המתקפה הישראלית עם גורמים באירן, ואמר כי מדינתו יכולה להתמודד עם האיומים והתוקפנות נגדה.  אסד האשים את ישראל בתקיפה, וטען שהמתקפה נועדה להביא את סוריה ל"חוסר יציבות" על ידי תקיפת אתר המחקר הצבאי מחוץ לדמשק בשבוע שעבר.

ג'לילי הביע מצדו אמון "בתבונתה של ההנהגה הסורית בהתמודדות עם התוקפנות". הוא הדגיש כי אירן תומכת באופן מלא בעם הסורי ובהתמודדותו עם "הישות הציונית", זאת בתיאום עם סוריה, כדי לסכל מזימות ותכניות שעלולות לערער את היציבות. ג'לילי גם הביע הערכתו לתכנית המדינית של אסד לפתרון המשבר במדינתו, וציין כי טהרן תעשה הכל כדי לסייע לו בדיאלוג הלאומי.

ברק: "כשאנחנו אומרים משהו אנחנו מתכוונים אליו"

מוקדם יותר התייחס שר הביטחון ברק לתקיפה, במהלך בכנס ביטחוני בגרמניה: "אני לא יכול להוסיף דבר לגבי מה שקראתם בעיתונים על מה שקרה בסוריה לפני מספר ימים, אך אני ממשיך לומר בכנות שאנחנו אמרנו, וזאת הוכחה נוספת לכך שכשאנחנו אומרים משהו אנחנו מתכוונים אליו", השיב ברק לשאלת הנוכחים באשר לדיווחים הזרים אודות תקיפת צה"ל ליד דמשק. "אמרנו שאנחנו לא חושבים שצריך לאפשר להעביר נשק מתקדם לחיזבאללה מסוריה כשאסד ייפול".

הוא התייחס גם לאיום האירני ואמר כי "איפה שיש טרור מוצאים טביעות אצבעות של אירן. לצערי, אלה זמנים מאוד מעניינים במזרח התיכון. הדיפלומטיה קשה יותר מבעבר, הסנקציות יותר אפקטיביות וזה כואב לאירנים גם אם הם לא מודים בזה. אני לא חושב שזה יביא לזה שבעתיד יגידו באירן שהמשחק נגמר. הם ינסו לעשות הכל כדי להמשיך".

שר הביטחון הוסיף כי ישראל נחושה למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני. "אף אופציה לא תרד מהשולחן ואנו מתכוונים לכך - אנו מצפים שגם אחרים יינהגו כך", הצהיר. "אין לנו כלום נגד העם האירני, הם מקסימים - הבעיה היא ההנהגה הדתית". ברק הדגיש: "אנחנו לא הסיבה שאירן חותרת לנשק גרעיני, אבל זה אתגר לישראל ולכל העולם".

עוד בעניין:

ישראל תקים רצועת ביטחון בסוריה?

סגן הרמטכ"ל האירני: "סוריה תשלח את ישראל לתרדמת"

סוריה חושפת - "האתר שהופצץ"