שר הביטחון ברק רומז על סוריה: "כשאנחנו אומרים משהו אנחנו מתכוונים אליו"

בכנס ביטחוני בגרמניה התייחס שר הביטחון לתקיפה שבוצעה בשטח סוריה. "אמרנו שאנחנו לא חושבים שצריך לאפשר להעביר נשק מתקדם לחיזבאללה", הבהיר. "שכשאנחנו אומרים משהו אנחנו מתכוונים אליו". צפו בדבריו

מאז הדיווחים על התקיפה, שביצע לפי פרסומים זרים חיל האוויר בסוריה בשבוע שעבר, הקפידו בישראל שלא להתייחס רשמית, אך הבוקר סיפק שר הביטחון אהוד ברק רמז עבה למעורבות ישראלית. ברק השתתף בפאנל בינלאומי בוועידת הביטחון במינכן בנושא מלחמת האזרחים הבלתי-פוסקת בסוריה, ואמר כי ישראל מקיימת את הבטחותיה באשר להעברת נשק לידי חיזבאללה. בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור חי מהפאנל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא יכול להוסיף דבר לגבי מה שקראתם בעיתונים על מה שקרה בסוריה לפני מספר ימים, אך אני ממשיך לומר בכנות שאנחנו אמרנו, וזאת הוכחה נוספת לכך שכשאנחנו אומרים משהו אנחנו מתכוונים אליו", השיב ברק לשאלת הנוכחים באשר לדיווחים הזרים אודות תקיפת צה"ל ליד דמשק. "אמרנו שאנחנו לא חושבים שצריך לאפשר להעביר נשק מתקדם לחיזבאללה מסוריה כשאסד ייפול".

הוא התייחס גם לאיום האירני ואמר כי "איפה שיש טרור מוצאים טביעות אצבעות של אירן. לצערי, אלה זמנים מאוד מעניינים במזרח התיכון. הדיפלומטיה קשה יותר מבעבר, הסנקציות יותר אפקטיביות וזה כואב לאירנים גם אם הם לא מודים בזה. אני לא חושב שזה יביא לזה שבעתיד יגידו באירן שהמשחק נגמר. הם ינסו לעשות הכל כדי להמשיך".

"חיזבאללה - החברים האחרונים של אסד"

רכב ש"הופגז" בסוריה (חדשות 2)

שר הביטחון הוסיף כי ישראל נחושה למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני. "אף אופציה לא תרד מהשולחן ואנו מתכוונים לכך - אנו מצפים שגם אחרים יינהגו כך", הצהיר. "אין לנו כלום נגד העם האירני, הם מקסימים - הבעיה היא ההנהגה הדתית". ברק הדגיש: "אנחנו לא הסיבה שאירן חותרת לנשק גרעיני, אבל זה אתגר לישראל ולכל העולם".

באשר לשאלת היחסים עם טורקיה, הבהיר ברק כי הוא מקווה שהיחסים ישובו להיות כפי שהיו: "אנו מאוד מעריכים את הממשל שם, אני מאמין שנמצא דרך לצאת מהתקרית הזאת, זו בחירת טורקיה לאן ללכת אבל צריך לעשות הכל כדי להוריד מתחים לא נחוצים, הם מאוד חשובים לנו".

שר הביטחון דיבר גם על הנעשה במצרים. "האחים המוסלמים השתלטו שם ואני לא מאמין באידיאולוגיה שלהם, אבל זה לבחירת המצרים", אמר. "היה לנו קשרים מאוד טובים עם מובארק, הוא היה נהדר והוא סיפק עתיד טוב למיליונים ושמר על השלום. אנו רוצים שישמרו את ההסכם שלום עם ישראל ושיעשו הכל כדי שיכובד החוק בסיני".