הולנד ביקש שלא יבוא, רה"מ נתניהו התעקש

עם נחיתת רה"מ נתניהו בפריז נחשפים השיקולים שהסתתרו מאחורי גרסתו הראשונית, לפיה לא ישתתף במפגן ההמוני שייערך בבירה הצרפתית מטעמי אבטחה. בפועל מתברר, כי נתניהו יצר קשר עם בכיר צרפתי והביע את רצונו להשתתף בצעדה, אך נדחה מחשש להסטת תשומת הלב לטובת הסכסוך הישראלי-פלסטיני

מתיחות בדרך למטוס, ארכיון (רויטרס)

הגרסה הרשמית שנמסרה אתמול דיברה על כך שראש הממשלה אינו נוסע משיקולי אבטחה, אולם מאוחר יותר שינה את עמדתו. אבל מאחורי הקלעים של נסיעת נתניהו לפריז התנהלה סאגה מדינית מביכה שמערבת את הולנד, אבו מאזן, ליברמן, בנט ומסע הבחירות של הליכוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו יצר קשר אתמול עם בכיר צרפתי, והביע את רצונו להגיע לצעדה בפריז. בארמון האליזה השיבו כי עדיף שנתניהו לא יגיע, הם נימקו זאת - ואפשר כמובן לתהות על כך - שהגעתו של ראש ממשלת ישראל תסיט את הדיון מהאחדות שנוצרה באירופה נגד הטרור לסכסוך הישראלי-פלסטיני. גורם דיפלומטי ישראלי אומר: "הצרפתים אמרו שהגעת ראש הממשלה מעוררת קשיים".

נתניהו נעתר בשלב הזה לבקשה מפריז, ולשכתו הודיעה שהוא שקל הגעה לצעדה אך לא יעשה זאת עקב בעיות אבטחה. בשלב הזה התברר שהשר ליברמן מתכוון לצאת לצעדה. לדברי מקור צרפתי בכיר, בשלב הזה החל שוב לחץ ישראלי כבד לאפשר את הגעת נתניהו לאירוע.

נתניהו והולנד, היום (רויטרס)

לפי מידע שהגיע לידי חדשות 2 התנהלו שיחות ארוכות בין ארמון האליזה לבין נתניהו וראש המועצה לביטחון לאומי, יוסי כהן. הצרפתים הביעו התנגדות נחרצת להגעתו, שאותה הם ראו כחלק ממסע הבחירות של הליכוד, והודיעו שבמקרה כזה יבליטו גם את ההזמנה לאבו מאזן. במגעים שותף ישירות גם נשיא צרפת הולנד.
 
בסיכומו של דבר החליט נתניהו לצאת לפריז. כנקמה, וכפי שאיימו מראש, הדליפו הצרפתים לסוכנות הידיעות AFP כי אבו מאזן ונתניהו צפויים לצעוד יחדיו.

משגרירות צרפת סירבו להתייחס לפרטים ואמרו: "לא יהיה נכון להגיב כשנתניהו כבר נמצא בצעדה".