הערכה: לא תהיה תגובה מסוריה על ה"תקיפה"

אמנם כוחות לאורך הגבול לא תוגברו, אך בצה"ל פוקחים עיניים לעבר הצד השני. עם זאת, ההערכה היא כי לא תהיה תגובה מצד סוריה בטווח הקרוב. בינתיים, במערכת הביטחון משדרים "עסקים כרגיל". במדינות ערב איימו אתמול בתגובה

גבול ישראל-סוריה. ארכיון (רויטרס)

בעוד על פי דיווחים זרים, צבאות ערב השכנות לישראל תגברו כוחות לאורך הגבולות והעלו כוננות, גם בישראל לא נשארים אדישים ולמרות השתיקה באשר לדיווח על הפצצה של צה"ל בסוריה, בפיקוד הצפון פוקחים עיניים לעבר הצד השני, למרות שההערכה היא שתגובה כזאת לא תגיע בטווח המיידי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שלא תוגברו כוחות לאורך הגבול עם לבנון וסוריה, ההיערכות הצבאית מותאמת לחשש מאיום. במקביל, בעורף, ביישובי הצפון נערכים למקרה שיהיה צורך לרדת למקלטים, לפחות לאלה שלא הוצפו בגשמים האחרונים, וברחבי ישראל גברה אתמול מאד הדרישה לערכות מגן.

בישראל לא מגיבים ל"תקיפה" (אתר חיל האוויר)

שר הבטחון אהוד ברק מנגד, מנסה לשדר "עסקים כרגיל", ואתמול הוא המריא למינכן שבגרמניה, כדי להשתתף בכינוס שרי ההגנה האירופים שמתקיים שם בסוף השבוע. גם סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יגיע לגרמניה והוא ייפגש מחר עם מנהיג האופוזיציה הסורית מועאז אל חטיב. אחד הנושאים המרכזיים בכנס הזה הוא המצב בסוריה על היבטיו השונים.

במקביל, מכון מחקר אמריקני פרסם אמש, לפי מקורות בסוריה, שהמטרה שהותקפה הייתה מפעל לייצור נשק בלתי קונבנציונאלי. בבית הלבן הזהירו אמש את נשיא סוריה אסד לבל יעביר נשק לחיזבאללה בעקבות האיומים מצד הממשל כי סוריה תגיב לתקיפה בשטחה. סגן היועץ לביטחון לאומי בן רודס אמר אמש כי הממשל בדמשק איבד מזמן את הלגיטימיות שלו וכי ארצות הברית מודאגת שנשק כימי וקונבנציונאלי ידלוף אל מחוץ לסוריה ובמיוחד לחיזבאללה.

תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

תיעוד מסוריה: אש ומטוסים "זרים"

ארה"ב מזהירה את אסד: אל תעביר נשק

סוריה: נגיב ב"מתקפת פתע" בישראל 

קלינטון: "המלחמה בסוריה תתפשט מחוצה לה"