דובר הצבא הסורי: "ישראל תקפה מתקן בפרברי דמשק"

דובר הצבא הסורי הודה כי ישראל תקפה מרכז לפיתוח אמצעי לחימה לא רחוק מהבירה. שניים נהרגו, 5 נפצעו והמקום נהרס. הוא הכחיש את הדיווחים על תקיפת שיירה בגבול לבנון. המורדים הסורים: אנחנו תקפנו את המתקן

אם ההצהרות הלילה מסוריה נכונות, הרי שישראל עשתה השבוע צעד דרמטי: אחרי שעות של עמימות בנוגע לדיווחים על תקיפת שיירה על גבול לבנון-סוריה, הודה דובר הצבא הסורי כי ישראל תקפה לפנות בוקר מתקן מחקר צבאי בפאתי הבירה דמשק. המורדים בדמשק הצטרפו גם הם לתגובות וטוענים כעת כי דווקא הם שביצעו את התקיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לפנות בוקר תקף צה"ל באזור ג'מראיה בפרברי דמשק", הודיע הדובר הסורי וציין כי התקיפה בוצעה במרכז מדעי לפיתוח כלי נשק ואמצעי הגנה. עם זאת, הדובר לא מסר מה היו תוצאות התקיפה או האם היו נפגעים. עוד על פי הדובר הסורי - הבניין שהותקף נהרס כליל, כמו גם מרכז פיתוח נוסף ומוסך צמוד, וכן לא בוצעה כל תקיפה של שיירת חיזבאללה, בניגוד למה שדווח תחילה.

על פי הדיווח מסוריה, שני בני אדם נהרגו וחמישה נפצעו בתקיפת מה שהוגדר כאחד מהמתקנים שנועדו "להעלות את רמת ההתנגדות וההגנה העצמית". בצבא הסורי אומרים כי מטוסי חיל האוויר הישראלי חצו את הגבול וחדרו לסוריה מתחת לגלאי המכ"ם, צפונית לפסגת החרמון, ועשו דרכם חזרה באותה הדרך.

במקביל, רשת סקיי הבריטית המשיכה הערב לדווח על תקיפת שיירת חיזבאללה שעשתה דרכה מסוריה. "אנחנו יודעים שישראל התקיפה שיירה בכפר מאבי חיט, סמוך לזבאדני", טען פרשן רשת הטלוויזיה, "זה עמוק בשטחה של סוריה ולכן ניתן לצפות לתגובה".

"מקורות בטחוניים בלבנון טוענים שהמטרות הן טילי קרקע-ים", הוסיפו בסקיי, "מדובר בטילים מתוחכמים שבהם עשו שימוש הסורים מול חופי לבנון וגם טילים נגד מטוסים, שניהם מתוצרת רוסיה שנרכשו לאחרונה".

בהמשך פרסמו גם גורמי אופוזיציה סורים הכחשה לדיווח הרשמי של צבא סוריה וטענו כי דווקא הם שהתקיפו את המתקן. עם זאת, אף גורם בסוריה לא דיבר על תקיפה שנייה של חיל האוויר, שמטרתה חוליית חיזבאללה.

"טילי נ"מ מתקדמים"

מוקדם יותר הצטברו עוד ועוד דיווחים ברחבי העולם שאישרו את הפרסום לפיו הותקפה הלילה שיירת חיזבאללה שניסתה להעביר נשק מסוריה לכיוון לבנון, וזאת למרות הכחשות של שתי המדינות בשעות האחרונות, הכחשה שהוסיף גם דובר הצבא הסורי הלילה.

גורם מקרב המורדים הסורים הוסיף פרטים על התקיפה. לדבריו, השיירה הותקפה על הכביש בין ביירות לדמשק, 5 קילומטרים דרומית לגבול, בצד הסורי. המטען נשא טילים מתקדמים נגד מטוסים ונגד טנקים. "הותקפו משאיות שנשאו נשק מתוחכם לחיזבאללה".

בערוץ אל-מאיידין של חיזבאללה הכחישו את הדיווחים על תקיפת שיירה של הארגון בגבול סוריה-לבנון על ידי חיל האוויר הישראלי. גנרל סורי שהתראיין הערב לערוץ טען: "אין אמת בידיעה הזו". זה לא הפריע לסוכנות הידיעות AP לפרסם דברים אחרים - לדברי שני גורמי ביטחון רשמיים במזרח התיכון שמצוטטים שם הסיבה לתקיפה הייתה ניסיון להעביר נשק סורי שהוגדר "משנה משחק".

על פי דברי הבכירים שדיברו תחת מעטה אנונימיות, המשלוח שהעבירו לכאורה אנשי חיזבאללה ללבנון הכיל נשק חכם מתוצרת רוסית, טילי SA-17 נגד מטוסים שהוגדרו על ידי ישראל כמשני מצב אם אכן יפלו לידיו של הארגון.

בבית הלבן ובמזכירות המדינה האמריקנית לא הסכימו להגיב לשאלות בנושא תקיפה ישראלית בסוריה, אך גורם רשמי בוושינגטון צוטט כמי שמאשר תקיפה ישראלית על שיירה שהובילה נשק מסוריה ללבנון.

 

תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

תיעוד מסוריה: אש ומטוסים "זרים"

ארה"ב מזהירה את אסד: אל תעביר נשק

סוריה: נגיב ב"מתקפת פתע" בישראל 

דיווח: בשל ה"תקיפה" בסוריה - צבאות ערב בכוננות

"בתקיפה הופצץ ציוד משבש מל"טים"

"ישראל יידעה ארה"ב על התקיפה"